fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz.
Menu Zamknij

Czym ogrzewać dom, jeśli nie węglem?

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy ceny węgla i ekogroszku wzrosły o niemal 400% i…. trzeba się spodziewać, że na tym się nie skończy. Jakie zatem ogrzewanie domu wybrać, aby nie narażać się na nieustanne podwyżki oraz bardzo wysokie koszty początkowe? Istnieją systemy ogrzewania domu, które stanowią bardziej ekonomiczną alternatywę dla węgla, są też bardziej praktyczne i czystsze w użytkowaniu.

Jakie ogrzewanie do starego domu w 2022 r.?

Masz piec węglowy i rozważasz jego wymianę? Najlepszą opcją dla budynków starego typu wydają się kotły na pellet oraz piecyki zasilane tym paliwem.

Kotły na pellet i piecyki na pellet – dlaczego to dobra opcja?

Kotły oraz piecyki na pellet wykorzystują niskoemisyjny surowiec, który powstaje z odpadów drzewnych. Jest to paliwo, którego kaloryczność jest tylko nieznacznie mniejsza niż ekogroszku (do 20 MJ/kg). Jednocześnie jest ono bardziej ekologiczne i – co szczególnie ważne w kontekście ostatnich drastycznych podwyżek cen – tańsze.

Na rynku są dostępne dwa typy urządzeń pozwalających na ogrzewanie domu pelletem: kotły oraz piecyki. Oba zapewniają sprawność na poziomie powyżej 80% (w przypadku kotłów nawet pow. 90%), wysoką klasę energooszczędności i uzyskały certyfikat EcoDesign. Na czym więc polega różnica pomiędzy nimi? Kocioł na pellet, podobnie jak kocioł na węgiel kamienny i ekogroszek jest urządzeniem, które umieszcza się w kotłowni. Pozwala on na efektywne ogrzanie dużej powierzchni budynku. Piecyk – zgodnie z nazwą – może być zamontowany np. w salonie, sypialni czy gabinecie i ma bardziej ograniczone możliwości grzewcze. Może więc posłużyć do ogrzewania mniejszych przestrzeni.

Kocioł na pellet będzie alternatywą dla tego na paliwa stałe, np. węgiel. Można go podpiąć do już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Ograniczy to koszty i pozwoli zachować wysoki komfort cieplny, bez konieczności szybkiego wykonania docieplania budynku.

Ogrzewanie paliwem stałym – pozostałe rodzaje

Co z innymi systemami ogrzewania na paliwo stałe? Te węglowe i na ekogroszek wydają się mało rozsądnym rozwiązaniem. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestię ciągłych podwyżek cen węgla. W szerszym kontekście polityki ekologicznej mówi się o odchodzeniu od tego surowca. To paliwo, które emituje duże ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto, coraz trudniej o jego pozyskanie, co wynika nie tylko z sytuacji geopolitycznej. Tymczasem system ogrzewania to inwestycja na długie dekady. Nie ma więc sensu inwestycja w technologię, która odchodzi do przeszłości.

Są również inne systemy ogrzewania domu na paliwa stałe – np. na drewno czy brykiet, jednak one także nie wytrzymują porównania z otłami na pellet.

Jak ogrzać dom – krótka charakterystyka najpopularniejszych rozwiązań

Kotły na pellet i korzystające z innych paliw stałych to nie wszystko. Oto kilka innych systemów grzewczych.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to wysoce wydajne ogrzewanie domu, które jednocześnie bazuje w ok. 70-75% na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii: ciepła gruntu, wody lub powietrza. Odpowiednio dobrane urządzenie grzewcze zapewnia przyjemne ciepło w domu i daje możliwość podgrzewania wody użytkowej.

Trzeba przy tym pamiętać, że ogrzewanie domu gruntową czy powietrzną pompą ciepła wymaga zasilania prądem. Jest to jednak tylko ok. 25-25% energii potrzebnej do tego, by uruchomić pompę ciepła.

Ogrzewanie elektryczne

Decyzja o wykorzystaniu ogrzewania elektrycznego nie jest popularna wśród Polaków w związku z rosnącymi cenami prądu. Dostępne są jednak systemy grzewcze wykorzystujące energię elektryczną, a w wielu przypadkach ekonomicznie uzasadnione. Są to wspomniane pompy ciepła czy też nowoczesna alternatywa dla typowego ogrzewania podłogowego – maty grzewcze.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie domu gazem jeszcze do niedawna uchodziło za wysoce opłacalne. Sęk w tym, że gaz ziemny również podrożał, a przyłączenie do sieci gazowej w wielu przypadkach jest utrudnione. I chociaż kotły gazowe są bardzo wydajne i zeroemisyjne, to z uwagi na podwyżkę cen tego paliwa lepiej rozważyć obecnie inne rozwiązania.

Czym ogrzewać dom? Jakie zastosować odbiorniki? Grzejniki, podłogówka i nie tylko…

System ogrzewania domu składa się z dwóch podstawowych elementów. Są to: źródło ciepła oraz odbiorniki. Aby system grzewczy był wydajny i dostarczał odpowiednią ilość ciepła do budynku, te elementy muszą być ze sobą w pełni kompatybilne.

Wśród najbardziej typowych odbiorników ciepła można wymienić:

  • klasyczne grzejniki – najlepiej współpracują z wysokotemperaturowymi systemami ogrzewania domu, np. z kotłami na pellet;
  • ogrzewanie podłogowe – jest odpowiednie przede wszystkim do niskotemperaturowego systemu grzewczego, np. wykorzystującego ogrzewanie pompą ciepła;
  • klimakonwektory – są alternatywą dla grzejników, która sprawdza się przy różnych źródłach ciepła, zarówno nisko-, jak i wysokotemperaturowych;
  • maty grzewcze – to system zasilany prądem elektrycznym, często generujący promieniowanie podczerwone.

Jeżeli masz w planach wymianę systemu ogrzewania domu, ale nie chcesz dokonywać „rewolucji” w kwestii odbiorników, skonsultuj się z naszymi ekspertami. Podpowiedzą, które ekonomiczne i wydajne źródła ciepła będą kompatybilne z urządzeniami w Twoim domu.

Optymalny sposób ogrzewania domu

Co zrobić, aby ogrzanie domu nie wiązało się z niebotycznymi kosztami? Jaki rodzaj ogrzewania budynku wybrać? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, czy chodzi o nowy, czy o stary dom, czy zastosowano w nim odpowiednią izolację termiczną oraz jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dlatego nie podejmuj decyzji na własną rękę. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dokonać wyboru.