fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Dofinansowanie do wymiany pieca

O czym się dowiesz z tego artykułu

W ostatnich latach znacząco zwiększył się poziom świadomości ekologicznej w społeczeństwie. Znajduje to swoje odzwierciedlenie np w wydawanych co rusz regulacjach prawnych dotyczących ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W tym aspekcie na uwagę zasługują przepisy odnoszące się do konieczności wymiany pieca tzw „kopciucha” na model nowej generacji. Na realizację przedsięwzięcia można uzyskać dofinansowanie. Dowiedz się więcej na ten temat.

Na co można dostać dofinansowanie z programu czyste powietrze 2023?

Program Czyste Powietrze utworzono w celu zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ukierunkowany jest on na poprawę poziomu efektywności energetycznej w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych. W ramach programu mieści się udzielanie pomocy finansowej właścicielom domów decydującym się na wymianę ogrzewania. Uczestnicy tego przedsięwzięcia mogą otrzymać dofinansowanie na szeroko rozumianą termomodernizację domu.

Jeśli zdecydujesz się na udział w programie Czyste Powietrze, możesz liczyć na uzyskanie dotacji na wymianę źródeł ciepła tak w gospodarstwie jednoosobowym, jak i gospodarstwie wieloosobowym. Z pozyskanych w ten sposób środków pieniężnych można sfinansować m.in. wykonanie instalacji fotowoltaicznej, reprezentującej odnawialne źródła energii. Pieniądze można również przeznaczyć instalację pompy ciepła oraz wymianę starych urządzeń grzewczych np. na kotły gazowe albo ekologiczne piece na biomasę drzewną. Z funduszy pochodzących z programu Czyste Powietrze często pokrywa się także wydatki na ocieplenie domu oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Kompleksową realizację zadania warto powierzyć profesjonalistom zatrudnianym przez firmę EKO2020.

Wymiana pieca – dofinansowanie 2023

W 2023 roku wprowadzono pewne modyfikacje w programie Czyste Powietrze. Progi dochodowe zostały zwiększone z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. W przypadku dotacji na inwestycje związane z wymianą pieca progi dochodowe obecnie wynoszą odpowiednio 1090 oraz 1526 zł. Wyraźny wzrost omawianych wskaźników sprawił, że obecnie znacznie więcej osób może korzystać z dobrodziejstw programu.

Ponadto warto mieć świadomość, że wysokość dofinansowania w przypadku przeprowadzania kompleksowej termomodernizacji domu wraz z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznej oscyluje na poziomie od 66 tys. do ok. 135 tys. zł. Najwyższy poziom dofinansowania w wielu przypadkach wynosi 136 200 zł. Co istotne, wspomniane dotacje mają charakter bezzwrotny.

Dotacja na wymianę pieca – jak i gdzie złożyć wniosek?

Zastanawiasz się nad złożeniem wniosku o udział w programie Czyste Powietrze? To słuszna decyzja. Powinieneś wiedzieć, że wszelkich formalności z tym związanych możesz dopełnić różnymi drogami.Wszelkie niezbędne dokumenty możesz złożyć w formie papierowej, wysyłając je drogą pocztową. Doskonałą alternatywą dla tego rozwiązania jest przesłanie wypełnionego formularza drogą elektroniczną. W tym przypadku trzeba jednak dysponować profilem zaufanym.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem konta zarejestrowanego na Portalu Beneficjenta wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wypełnione w odpowiedni sposób pismo można złożyć za pomocą dostępnej na stronie internetowej skrzynki podawczej lub wysłać je tradycyjną pocztą. Niektórzy decydują się też na złożenie wniosku w jednym z banków, którego wiąże umowa o współpracę przy realizacji programu Czyste Powietrze.

Składany wniosek trzeba uzupełnić o niezbędne załączniki. Są to:

  • dokumenty potwierdzające prawo własności nieruchomości;
  • aktualne zaświadczenie o dochodach
  • oświadczenia (m.in. współwłaściciela domu jednorodzinnego oraz współmałżonka o wyrażeniu zgody na realizację przedsięwzięcia).

Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać dofinansowanie do wymiany pieca?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami o uzyskanie dotacji na wymianę pieca mogą starać się osoby fizyczne mające status właścicieli domów jednorodzinnych. Może to być też współwłaściciel domu jednorodzinnego lub znajdującego się w nim lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Istotne jest, aby roczny dochód beneficjenta nie przekraczał poziomu 100 tys. zł. Dzięki wprowadzonym w 2023 roku zmianom o otrzymanie dofinansowania w odpowiedniej wysokości mogą ubiegać się także osoby, które brały udział we wcześniejszych edycjach programu. Koniecznym warunkiem do uzyskania dotacji na kompleksową termomodernizację budynku jest wyrażenia zgody na przeprowadzenie audytu energetycznego budynku.

Dofinansowanie na wymianę pieca 2023 – jaki kocioł wybrać?

Wymiana pieca i instalacji grzewczej w swej zasadniczej istocie sprowadza się do zastąpienia starych, zatruwających powietrze urządzeń grzewczych nowymi, bezpiecznymi dla człowieka i środowiska naturalnego rozwiązaniami. Zastanawiasz się, na jaki kocioł warto postawić? Masz do wyboru rozmaite ekologiczne sposoby ogrzewania. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

  • pompy ciepła;
  • ogrzewanie gazowe;
  • ogrzewanie elektryczne;
  • kotły na paliwa stałe;
  • piece na lekki olej opałowy.

Dotacja do wymiany pieca – jakie masz możliwości?

Ubieganie się o dotację do wymiany pieca to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na zdrowiu i bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych. Jeśli Ty także zaliczasz się do tego grona, koniecznie skontaktuj się z pracownikami firmy EKO2020. Podpowiemy Ci, jak uzyskać dotacje w ramach omówionego programu oraz podejmiemy się kompleksowej realizacji zadania wymiany pieca.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić