Zachowanie odpowiedniej temperatury w budynku wymaga zastosowania wydajnego systemu ogrzewania. Wybór właściwego urządzenia to jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, jak je ustawić. Czym jest histereza i jak ją programować?
Histereza kotła – czym jest i gdzie się ją ustawia?
Histereza to parametr określający dopuszczalną różnicę między aktualną temperaturą a żądaniem uzyskania konkretnej wartości. Gdy przekroczy on różnicę ustawioną na kotle, dochodzi do ponownego, automatycznego uruchomienia urządzenia. W wyniku tego zjawiska powietrze w budynku znów jest nagrzewane do odpowiedniej temperatury.
Histereza kotła jest więc niczym innym, jak temperaturą, przy której urządzenie grzewcze włącza się automatycznie lub wyłącza. Ustawienie odpowiedniego parametru zapewnia nie tylko komfort cieplny w budynku, lecz także zmniejsza koszty ogrzewania.
Histerezę ustawia się zarówno na kotłach (na pellet, gaz czy ekogroszek), jak i w pompach ciepła oraz systemach ciepłej wody użytkowej.
Szerokość pętli histerezy – czym jest i dlaczego warto znać to pojęcie?
Szerokość pętli histerezy zależy od użytkownika. Niektóre osoby odczuwają zmianę temperatury już przy wahaniach na poziomie 1°C, a inne decydują się na ustawienie szerokości pętli na 2-3°C. To, jaką histerezę CWU ustawisz, zależy tylko od Ciebie. Trzeba jednak pamiętać, że przy mniejszej szerokości koszty ogrzewania zwykle są niższe, a komfort termiczny w nieruchomości – większy.
Jeśli w Twoim budynku znajduje się system ogrzewania podłogowego, szerokość pętli histerezy powinna wynosić zaledwie 0,2-0,5°C. W przypadku szybko nagrzewających się instalacji wystarczy 1°C.
Odpowiednia histereza wpływa nie tylko na komfort cieplny i koszty, lecz także zużycie samego systemu ogrzewania. Gdy jest ustawiona właściwie, serwis urządzeń grzewczych jest potrzebny rzadziej.
Dlaczego warto odpowiednio ustawić histerezę na piecu? 5 zalet jakie przynosi optymalna histereza kotła
Odpowiednio ustawiona histereza ma wiele zalet. Wśród nich warto wyróżnić np.:
- Mniejsze zużycie energii elektrycznej i paliw zasilających system ogrzewania.
- Zmniejszenie zużycia komponentów instalacji ogrzewania.
- Mniejsze wahania temperatury pokojowej i większy komfort cieplny mieszkańców.
- Lepsza efektywność systemu ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
- Ochrona przed przegrzaniem systemu.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o systemach ogrzewania domu, przeczytaj też: https://eko2020.pl/poradnik/jaka-pompa-ciepla-do-domu-130m2-sprawdzi-sie-najlepiej/
Czy da się ustawić histerezę kotła samodzielnie? Sprawdź, kiedy skorzystać z pomocy specjalisty
Jak sprawdzić, jaka histereza będzie odpowiednia dla danego kotła? Wymaga to przeanalizowania wielu informacji, takich jak np. preferowana temperatura w domu, rodzaj systemu, poziom ocieplenia budynku. Można wyliczyć ją samodzielnie, choć w niektórych przypadkach lepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Jeśli czujesz się na siłach, by samemu zaprogramować kocioł, możesz zrobić to bez większych problemów. Natomiast w sytuacji, gdy masz wątpliwości co do odpowiedniej histerezy, zatrudnij profesjonalistę.
Jak ustawiać histerezę na piecu na pellet, a jak na pompie ciepła? Wyjaśniamy!
Wartość histerezy zależy m.in. od tego, czy w Twoim budynku znajduje się klasyczny system ogrzewania, czy pompa ciepła. W obu przypadkach ustawia się ją zupełnie inaczej.
Jeśli nie wiesz, jak wybrać histerezę dla danego systemu, skontaktuj się ze specjalistą. Niewłaściwe ustawienie może bowiem nieść za sobą poważne konsekwencje.
Histereza pieca na pellet – jak ją ustawić?
Pellet szybko się nagrzewa i stosunkowo szybko spala. Warto o tym pamiętać, ustawiając parametry pracy urządzenia. Optymalna histereza kotła na pellet wynosi od 2 do 3°C.
Jak ustawić histerezę pompy ciepła?
W przypadku pompy ciepła histereza może wynosić więcej, ale wszystko zależy od zaleceń producenta urządzenia. Zdarza się, że wartość histerezy może być równa 7°C, ale są też systemy, które pracują najwydajniej, gdy parametr ten wynosi 1°C.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalizacji pracy pompy ciepła, przeczytaj też: https://eko2020.pl/poradnik/koszty-ogrzewania-pompa-ciepla/.
Ustawianie histerezy na piecu – podsumowanie
Ustawienie odpowiedniej histerezy wody grzewczej, kotła gazowego, na pellet czy ekogroszek lub pompy ciepła wpływa bezpośrednio na zużycie energii w budynku. Gdy wartość ta zostanie określona niewłaściwie, może narazić Cię na wysokie koszty. Z tego powodu warto przeanalizować wiele czynników, wybierając odpowiednią histerezę. W razie wątpliwości dobrym pomysłem jest również skontaktowanie się ze specjalistą.