Zużycie prądu przez pompę ciepła to jeden z kluczowych czynników, które trzeba uwzględnić przy wyborze tego urządzenia. Dowiedz się, ile średnio energii elektrycznej pobiera w ciągu godziny i w skali roku. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.
Ile prądu pobiera pompa ciepła w skali roku?
Średnie roczne zużycie prądu przez gruntową pompę ciepła to 3 000 – 3 3300 kWh (dom 100 m2, zapotrzebowanie na energię na poziomie 90 kWh). Podobnego zużycia można oczekiwać w przypadku wariantu wodnego. Model powietrzny pobierze ok. 4 100 – 4 400 kWh prądu. Rzeczywiste zużycie energii elektrycznej zależy przede wszystkim od zapotrzebowania energetycznego oraz warunków klimatycznych. Wydajność sezonowa każdego z urządzeń może więc się znacząco różnić.
Musisz także wiedzieć, ile prądu zużyje pompa w ciągu jednej godziny pracy.
Ile prądu zużywa pompa ciepła w ciągu godziny pracy?
Pompa ciepła o mocy 10 kWh o współczynniku efektywności COP 4,0 średnio zużywa 2-3 kWh energii elektrycznej w ciągu godziny w trybie grzania. To także są średnie wartości, które w rzeczywistości mogą się różnić. Z kolei godzinowe zużycie energii przez urządzenie o nominalnej mocy 15 kWh i wskaźniku COP 4,0 to około 3,75 kWh.
To, ile prądu potrzebuje pompa, zależy także od trybu, w jakim pracuje oraz warunków zewnętrznych. Przekonaj się, jak poszczególne typy urządzeń zużywają energię elektryczną.
Jakie są różnice w poborze prądu między pompami ciepła typu powietrze-woda, gruntowymi i wodnymi?
Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje energię cieplną z powietrza. Jej efektywność energetyczna spada wraz z temperaturą na zewnątrz, co wpływa na wyższy pobór prądu.
Wyższą wydajnością charakteryzują się gruntowe pompy ciepła. Wykorzystują one ciepło geotermalne, czyli skumulowane w gruncie. Ma ono stabilną temperaturę przez cały rok, co pozwala przewidzieć koszty związane ze zużyciem prądu w dłuższej perspektywie. Te urządzenia wyróżniają się także wyższą efektywnością, co pozwala wytworzyć więcej ciepła przy takim samym lub niższym wykorzystaniu energii elektrycznej w porównaniu z modelami powietrznymi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszty operacyjne montażu będą zdecydowanie wyższe. Jest to związane z koniecznością wykonywania odwiertów.
Podobnymi parametrami jak urządzenia geotermalne, charakteryzują się także wodne pompy ciepła. Wysoki współczynnik COP pozwala zaspokoić sezonowe zapotrzebowanie na ciepło przy niższym zużyciu prądu.
Na pracę pompy ciepła oraz jej zapotrzebowanie na prąd wpływa także temperatura otoczenia.
Ile prądu pobiera pompa ciepła przy różnych temperaturach zewnętrznych?
Im niższa temperatura zewnętrzna, tym pompa ciepła intensywniej pracuje, aby zapewnić komfort termiczny, a więc zużywa więcej energii elektrycznej. Ekstremalne warunki pogodowe sprawiają, że sprawność urządzenia (COP) maleje. Efektywność pompy ciepła jest najwyższa przy umiarkowanych temperaturach. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w innowacyjne systemy zapewniające im wydajność także w trudnych warunkach.
Jeśli chcesz zoptymalizować zużycie prądu przez pompę ciepła, połącz ją z instalacją fotowoltaiczną.
Ile prądu zużywa pompa ciepła przy współpracy z systemem fotowoltaicznym?
Energia produkowana przez panele fotowoltaiczne może zasilać także pompę ciepła, co ogranicza konieczność korzystania z prądu z sieci publicznej oraz zwiększa autokonsumpcję. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką może obniżyć koszty ogrzewania budynku nawet o około 80%.
Przyjmuje się, że na każde 1 kW mocy grzewczej należy dobrać instalację fotowoltaiczną o mocy 0,5-0,8 kWp. Oznacza to, że dla urządzenia 5,5 kW panele powinny mieć moc ok. 3 kWp, aby zapewniały optymalny dostęp do energii elektrycznej.
Zużycie prądu przez pompę ciepła wpływa także wielkość budynku, który ma ogrzać.
Czy wielkość domu wpływa na ilość zużywanej energii przez pompę ciepła?
Tak, kubatura domu wpływa na to, ile prądu zużyje pompa ciepła. Im większa powierzchnia użytkowa do ogrzania, tym urządzenie pracuje intensywniej i dłużej. Jest to związane z wyższym zapotrzebowaniem energetycznym. Moc pompy ciepła musi być odpowiednio dopasowana do wielkości domu. Duże znaczenie ma także jakość izolacji termicznej. Jeśli jest ona słabej jakości, straty ciepła są wyższe, a tym samym urządzenie zużywa więcej energii elektrycznej.
Przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki pompie ciepła.
Ile można zaoszczędzić na rachunkach za prąd dzięki pompie ciepła?
Pompy ciepła to realne oszczędności i niższe rachunki za prąd. Dostarczają więcej ciepła mniejszym kosztem niż tradycyjne systemy grzewcze.
Wybierając pompę, zwróć uwagę na wskaźniki:
- SCOP – informujący o ilości energii dostarczonej do ogrzewania w stosunku do zużytej energii elektrycznej,
- COP – określający efektywność pompy ciepła.
Im są one wyższe, tym optymalniejsza efektywność kosztowa i szybszy zwrot z inwestycji. Realne oszczędności zależą przede wszystkim od wielkości i klasy energetycznej budynku oraz rodzaju pompy ciepła.