fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Jak działa piec na pellet? Tajniki ogrzewania domu pelletem

jak-dziala-piec-na-pellet
O czym się dowiesz z tego artykułu

Piec na pellet działa na prostej zasadzie automatycznego pobierania paliwa z zasobnika do komory spalania. Poznaj tajniki tego sposobu ogrzewania. Dowiedz się, jak przebiega proces spalania oraz dlaczego warto wybrać piec na pellet do swojego domu.

Jak działa piec na pellet?

Działanie pieca na pellet polega na automatycznym przenoszeniu pelletu z zasobnika do paleniska za pomocą podajnika.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów użytkownik nie musi systematycznie dokładać pelletu. Wystarczy, że raz na jakiś czas sprawdzi jego stan w zasobniki i w razie potrzeby go uzupełni. Nowoczesny kocioł pelletowy wyposażony jest w grzałkę elektryczną, która umożliwia także automatyczne rozpalanie w palenisku. Przekonaj się, jak przebiega proces spalania paliwa w piecu.

Jak wygląda proces spalania pelletu w komorze?

Proces spalania pelletu polega kolejno na suszeniu, gazyfikacji, spalaniu gazów i wypalaniu węgla drzewnego. Najpierw woda odparowuje na skutek wysokiej temperatury, a następnie z paliwa uwalniane są gazy ulegające spaleniu. Na samym końcu dochodzi do wypalenia węgla drzewnego i powstania zaledwie odrobiny popiołu.

Pellet jest ekologicznym paliwem produkowanym przede wszystkim ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry i zrębki. Ma postać granulatu o średnicy 6-8 mm. Charakteryzuje się wysoką kaloryczność. W wyniku spalania pelletu powstaje znikoma ilość popiołu. Więcej o tym co to jest pellet znajdziesz na naszym blogu.

Poznaj też najważniejszą zasadę działania podajnika pelletu.

Jak działa podajnik paliwa?

Podajnik paliwa przekazuje odpowiednią ilość pelletu do komory spalania z zasobnika za pomocą tłoka lub specjalnego ślimaka. Jego praca jest kontrolowana przez programowany sterownik. Piec na pellet musi mieć odpowiednią moc grzewczą — sprawdź, jak ją dobrać.

Jak ustawić moc grzewczą pieca na pellet?

Moc grzewczą pieca na pellet należy ustawić z uwzględnieniem zapotrzebowania budynku na ciepło. Wpływa na nie przede wszystkim powierzchnia budynku, liczba okien, aktualne warunki pogodowe oraz to, czy jest on dobrze ocieplony.

Poznaj kilka najważniejszych zalet pieca na pellet.

5 powodów, dla których warto zainwestować w piec na pellet

Kocioł na pellet to dobre rozwiązanie głównie ze względu na to, że jest to urządzenie:

  1. łatwe w obsłudze — podajnik automatycznie podaje pellet do paleniska bez konieczności częstego odwiedzania kotłowni,

  2. ekonomiczne — koszty ogrzewania pelletem są niższe w porównaniu np. z węglem,

  3. bezpieczne — kocioł jest wyposażony w systemy przeciwpożarowe,

  4. ekologiczne — spalanie pelletu generuje o wiele mniej zanieczyszczeń w porównaniu z innymi paliwami np. węglem,

  5. komfortowe w użytkowaniu — nowoczesne kotły są wyposażone w systemy umożliwiające automatyczne czyszczenie wymiennika ciepła oraz paleniska, co ułatwia utrzymanie go w czystości.

Pellet jest sprzedawany w wygodnych opakowaniach, dlatego jego transport i magazynowanie nie stanowią większego problemu.

Koszty ogrzewania to jeden z kluczowych parametrów branych pod uwagę przy wyborze pieca. Dowiedz się, od czego zależy cena takiego urządzenia oraz wydatki związane z jego eksploatacją.

Ile kosztuje utrzymanie pieca na pellet? Eko2020 spieszy z odpowiedzią

Koszty utrzymania pieca na pellet zależą od wielu różnych czynników. Zaliczają się do nich: model urządzenia, renomę producenta, pojemność zasobnika, cenę i kaloryczność pelletu, efektywność procesu spalania paliwa, czy posiadanie dodatkowych funkcji.

Nie ma więc na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W koszty utrzymania standardowego kotła na pellet trzeba wliczyć również jego regularne przeglądy i serwisowanie w razie awarii.

Zakup pieca na pellet może być sporym wydatkiem, jednak możliwe jest uzyskanie dofinansowania.

Czy możliwe jest dofinansowanie pieca na pellet?

Dofinansowanie zakupu pieca na pellet możliwe jest w ramach programu „Czyste powietrze”. Przewiduje on wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne urządzenia. Aby można było otrzymać dofinansowanie, kocioł musi mieć podwyższony standard oraz znajdować się na liście zielonych urządzeń.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić