Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Jak przechowywać pellet, żeby nie tracił swoich właściwości?

Jak przechowywać pellet?
O czym się dowiesz z tego artykułu

Pellet musi być odpowiednio zabezpieczony i trzymany w suchym miejscu, aby nie stracił swoich właściwości. Poznaj najważniejsze zasady jego magazynowania i dowiedz się, dlaczego wilgotność jest dla niego zagrożeniem. Przekonaj się, jak przechowywać pellet drzewny oraz sprawdź akcesoria mogące w tym pomóc.

Jakie są najważniejsze zasady przechowywania pelletu?

Niewłaściwe warunki, w których trzymany jest pellet, mogą obniżyć jego jakość oraz wydajność. To przełoży się na niższą wartość opałową, a także na problemy z kotłem. Musi być on dobrze zabezpieczony przed zanieczyszczeniami, które podczas spalania pelletu mogą emitować niebezpieczne substancje. Pomieszczenie przeznaczone do magazynowania opału musi spełniać warunki ochrony przeciwpożarowej. Najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, to przede wszystkim:

  • trzymanie opału w suchym miejscu,
  • utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu,
  • zapewnienie optymalnej wentylacji.

Trzeba też pamiętać o ochronie opału przed gryzoniami, które mogą przegryzać foliowe opakowania. Mogą one bowiem uszkodzić worki z pelletem, a także zanieczyścić ich zawartość odchodami.

W jaki sposób wilgotność wpływa na jakość pelletu?

Pellet drzewny narażony na działanie wilgoci może nasiąkać wodą, tracąc w ten sposób swoją strukturalną integralność. To zwiększa podatność na rozpad granulatu nawet przy niewielkim nacisku. Dodatkowo wilgoć może powodować obniżenie wartości energetycznej, przez co ten rodzaj biopaliwa stanie się niewydajny i nieefektywny.

Zawilgocony pellet drzewny będzie negatywnie wpływał na pracę urządzeń grzewczych, powodując ich awarie. Skutkiem długotrwałego przechowywania go w zbyt wilgotnym środowisku może być także rozwój pleśni i grzybów. Ich obecność również może wpływać niekorzystnie na trwałość i jakość granulatu, powodując jego rozpadanie.

Jak zabezpieczyć pellet przed wilgocią?

Pellet można zabezpieczyć przed wilgocią, stosując hermetyczne pojemniki. Muszą być one szczelne oraz wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne lub metal. Innym rozwiązaniem jest użycie folii ochronnej. Owinięcie nią worków pomoże w zabezpieczeniu opału przed wilgocią, dzięki czemu nie straci swoich właściwości.

Składowania pelletu powinno odbywać się w taki sposób, aby nie miał on kontaktu z podłożem. W tym celu warto przygotować podwyższenie np. z palet. Pozwoli to ograniczyć przenikanie wilgoci z gruntu. Prawidłowe magazynowania pelletu to także regularne kontrole jego stanu. Umożliwi to wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Czy temperatura przechowywania pelletu ma znaczenie?

Temperatura przechowania pelletu ma wpływ nie tylko na jego jakość, ale i bezpieczeństwo. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, może to doprowadzić do samozapłonu paliwa. Z kolei zbyt niska temperatura może powodować problemy z prawidłowym spalaniem. Zaleca się, aby jej poziom oscylował w granicach 5-25°C.

Przechowywanie pelletu w zmiennych warunkach temperaturowych może prowadzić do kondensacji wilgoci, a tym samym skutkować uszkodzeniem granulatu i utratą jego właściwości.

Jakie pojemniki najlepiej nadają się do przechowywania pelletu?

Pojemniki z tworzywa sztucznego z hermetycznym zamknięciem doskonale nadają się do przechowywania pelletu. Są szczelne, dlatego dobrze zabezpieczają zawartość przed wilgocią. Ich zaletą jest także duży wybór różnych kształtów i wielkościach oraz stosunkowo niski koszt zakupu. Sprawdzą się przede wszystkim przy mniejszych ilościach pelletu.

Pellet drzewny można przechowywać także w metalowych beczkach. Są one odporne na uszkodzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Zapewniają ochronę przed ogniem i gryzoniami. Duże metalowe beczki sprawdzą się przy większych ilościach opału.

Jak długo można przechowywać pellet bez utraty jakości?

Przy zachowaniu optymalnych warunków przechowywania pellet można magazynować nawet przez 5 lat. Najważniejsze jest kontrolowanie jego stanu zwłaszcza pod względem ewentualnych zanieczyszczeń czy zawilgocenia. Należy pamiętać, że niektóre czynniki środowiskowe mogą wpływać na skrócenie okresu przydatności pelletu. Zalicza się do nich wilgoć oraz zbyt wysoką lub za niską temperaturę.

Czy przechowywanie pelletu na zewnątrz jest bezpieczne?

Magazynowanie pelletu na zewnątrz budynku nie jest bezpieczne ze względu na narażenie go na działanie niekorzystnych warunków, takich jak opady deszczu i śniegu oraz zmiany temperatur, a także promieniowanie słoneczne. Mogą one zmniejszyć wartość opałową i wydajność paliwa.

Jeśli przechowywanie go nie jest możliwe wewnątrz budynku, należy zastosować m.in. wodoodporne pokrowce na worki lub wspomniane wcześniej opakowania, zwłaszcza metalowe beczki. Niezbędne jest także przeprowadzanie regularnych inspekcji stanu pelletu.

Warto pomyśleć o stworzeniu zadaszonej wiaty, pod którą będzie można składować worki z opałem. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup blaszaka pełniącego rolę magazynu.

Jakie są najlepsze warunki przechowywania pelletu w piwnicy?

Oto warunki, które musi spełniać piwnica przeznaczona do przechowywania pelletu.

  • Zabezpieczenie przed wilgocią.
  • Wyposażenie w system wentylacji.
  • Zabezpieczenie przed zbyt niską i za wysoką temperaturą.

Aby ochronić pellet workowany przed wilgocią, najlepiej ułożyć go na paletach. Warto także rozłożyć na niej folię, która będzie pełniła dodatkową warstwę izolacyjną. Nie można zapomnieć o regularnych kontrolach stanu przechowywanego pelletu.

Czy przechowywanie pelletu w garażu jest dobrym pomysłem?

W garażu pellet jest zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a dostęp do niego jest bezproblemowy, zwłaszcza w sytuacji, gdy to pomieszczenie sąsiaduje bezpośrednio z domem. Jeśli jest to obiekt blaszany, to umieszczony w nim opał zostaje narażony na zmienne temperatury. Jeżeli są w nim przechowywane inne produkty, takie jak np. rozpuszczalniki czy oleje, istnieje ryzyko zanieczyszczenia pelletu.

Aby ochronić opał przez zanieczyszczeniami, wilgocią oraz gryzoniami, które mogą pojawić się w tym miejscu, należy zastosować wysokiej jakości metalowe lub plastikowe pojemniki. Warto także zadbać o odpowiednią wentylację w garażu.

Jakie są najczęstsze błędy podczas przechowywania pelletu?

Jednym z popełnianych błędów jest narażenie pelletu na działanie wilgoci lub bezpośredni kontakt z wodą. To może skutkować zamoknięciem opału, spuchnięcia granulatu oraz jego całkowitego rozpadu. Dość często zdarza się, że worki zostaną uszkodzone np. przez gryzonie, co może powodować zanieczyszczenie pelletu. Stosowanie odpowiednich pojemników może pomóc w zapobieganiu temu zagrożeniu.

Innym błędem jest narażenie opału na skrajne temperatury. Aby zachować pellet o dobrej jakości, należy zadbać o dobrą izolację oraz wentylację miejsca składowania.

Jakie znaczenie ma wentylacja podczas przechowywania pelletu?

Dobra wentylacja zapewnia optymalny przepływ powietrza w pomieszczeniu, co zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni oraz pojawiania się wilgoci. Pomaga także utrzymać właściwą temperaturę. Cyrkulację można zapewnić poprzez stosowanie otworów wentylacyjnych lub montaż okien. Należy także zadbać o odpowiednie odległości między workami lub pojemnikami z pelletem.

Czy przechowywanie pelletu na paletach jest bezpieczne?

Pellet warto przechowywać na paletach, które stanowią skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią z podłoża. Dzięki temu, że są wytrzymałe, można na nich układać worki jeden na drugim i w ten sposób zmieścić ich dużą liczbę. Do przechowywania pelletu świetnie sprawdzą się palety drewniane, gdyż są trwałe oraz ekonomiczne. Muszą być jednak odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Alternatywą dla nich są te zrobione z tworzywa sztucznego w pełni odpornego na działanie wody.

Decydując się na palety, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci folii ochronnej. Skutecznie izoluje ona wilgoć i zapobiega przedostawaniu się jej do pelletu.

Jakie akcesoria mogą pomóc w przechowywaniu pelletu?

W przechowywaniu pelletu pomocne mogą być następujące akcesoria:

  • hermetyczne pojemniki,
  • wodoodporne pokrowce,
  • osuszacze powietrza.

Pierwsze z nich są skuteczne ze względu na ich szczelność oraz możliwość zamknięcia pokrywy, co zabezpiecza przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami, a także gryzoniami. Pokrowce ochronią pellet przed opadami w sytuacji, gdy musi być on przechowywany na zewnątrz. Z kolei osuszacze powietrza pomogą zapewnić optymalną wentylację w pomieszczeniu, w którym magazynowany jest opał.

Akcesoria te można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Warto także sprawdzić oferty producentów i dystrybutorów pelletu.

Jak rozpoznać, że pellet stracił swoje właściwości?

Objawy, które mogą wskazywać na to, że pellet stracił swoje właściwości to:

  • zmiana koloru,
  • nadmierna kruchość,
  • charakterystyczny zapach pleśni.

Stosowanie takiego opału nie tylko jest nieefektywne i nieekonomiczne, ale może także prowadzić do uszkodzenia urządzeń grzewczych. Aby tego uniknąć, należy przechowywać pellet wewnątrz budynki oraz zastosować wspomniane rozwiązania. Niezbędne jest także regularne systematyczne kontrolowanie jego stanu.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić