Piec na pellet można rozpalić ręcznie lub korzystając z automatycznego systemu, jeśli kocioł jest w niego wyposażony. Dowiedz się, jak przygotować urządzenie do uruchomienia i jak zrobić to w prawidłowy sposób. Poznaj prawidłową technikę rozpalania pieca na pellet i ekogroszek.
Jak przygotować kocioł i czym rozpalić piec na pellet?
Przygotowanie kotła do rozpalenia wymaga przede wszystkim jego dokładnego wyczyszczenia. Dotyczy to nie tylko paleniska, ale także przewodów dymowych i kanałów powietrznych. Wszelkie zabrudzenia mogą nie tylko negatywnie wpływać na wydajność pracy kotła, ale również na bezpieczeństwo.
Przed uruchomieniem urządzenia musisz także upewnić się, że działa ono poprawnie i nie ma żadnych usterek. Sprawdź, czy w przewodzie kominowym nie zalega nic, co mogłoby utrudniać odprowadzanie dymu.
Ważna jest także jakość paliwa, które będzie używane do rozpalania pieca. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wilgotność, gdyż od niej zależy, czy będzie się odpowiednio spalał. Jeśli właściwie przygotujesz piec i zadbasz o jakość paliwa, możesz zacząć rozpalanie urządzenia.
Rozpalanie pieca — sprawdź, jak zrobić to prawidłowo
Jak rozpalić piec na pellet? Rozpalanie pieca na pellet, który nie jest wyposażony w automatyczny zapłon, powinno odbywać się zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Uruchom piec i tryb pracy ręcznej.
W palenisku na niewielkiej ilości pelletu umieść rozpałkę.
Rozpal rozpałkę i po chwili, gdy będzie już dobrze się paliła, dosyp nieco pelletu.
Po pojawieniu się płomienia, ustaw lekki nadmuch.
Gdy ogień się ustabilizuje, przełącz na tryb automatyczny.
Piece na pellet wymagają zastosowania odpowiedniej rozpałki. Najlepiej postawić na produkty ekologiczne dostępne na rynku, które są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne. Jako rozpałka sprawdzą się także wióry drzewne lub trociny.
Zdecydowanie łatwiejsze jest to w przypadku urządzenia wyposażonego w system automatycznego rozpalania pieca. W tym celu wystarczy uruchomić kocioł, który pobierze odpowiednią ilość paliwa oraz rozpali je. Poznaj skuteczną metodę stosowaną w przypadku urządzeń na ekogroszek.
Rozpalanie ekogroszku w piecu na pellet z podajnikiem
Rozpalanie ekogroszku w piecu z podajnikiem najlepiej robić z wykorzystaniem techniki od góry. Polega na umieszczeniu paliwa w palenisku, ułożeniu na nim podpałki i jej podpaleniu. Żar pojawi się najpierw w górnej części, a następnie będzie przechodził stopniowo coraz niżej. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda zalecana przez specjalistów. Przekonaj się, czy rozpalanie pieca z wykorzystaniem łatwopalnych substancji to dobry pomysł.
Rozpalanie kotła substancjami łatwopalnymi — czy można to robić?
Rozpalanie pieca substancjami łatwopalnymi, takimi jak np. denaturat, nie jest dobrym rozwiązaniem ze względów bezpieczeństwa. W ich przypadku może dojść do niekontrolowanego wybuchu i pożaru. Dowiedz się, jakie są najczęściej popełniane błędy przy rozpalaniu pieca i jak ich uniknąć.
Jakie błędy mogą wystąpić podczas rozpalania pieca na pellet?
Najczęściej występujące problemy podczas palenia w piecu na pellet, to przede wszystkim:
stosowanie niewłaściwej rozpałki — substancje łatwopalne są bardzo niebezpieczne i dodatkowo podczas spalania emitują szkodliwe substancje,
brak zapłonu — może się to wiązać z awarią systemu automatycznego rozpalania lub zablokowaniem przewodów dostarczających powietrze do pieca,
utrudniony przepływ powietrza — objawia się głównie słabym płomieniem lub jego częstym gaśnięciem, co wymaga sprawdzenia drożności kanałów,
zbyt mała ilość paliwa — niewystarczająca ilość pelletu w palenisku może spowodować trudność z uzyskaniem odpowiedniego płomienia.
Zastanawiasz się, czym można palić w piecu na pellet? Kocioł na pellet to funkcjonalne urządzenie, w którym możesz zastosować także zrębki lub trociny drzewne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby podajnik pieca był przystosowany do paliwa o nieregularnych kształtach. W takim kotle można palić także ekogroszkiem oraz naturalnymi surowcami, takimi jak zboże, pestki owoców czy ziarna kukurydzy.