Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Jak zmniejszyć o połowę koszty ogrzewania?

O czym się dowiesz z tego artykułu

Czysta energia 365 dni w roku

W 2013 roku, Mariusz i Eliza kupili stary dom na południu Polski. Pod koniec lat 90-tych, zanim została opuszczona, nieruchomość została wyremontowana. Utworzono wtedy główną 75-metrową przestrzeń na parterze i ok 50-metrową piwnicę. Wygospodarowano również pomieszczenie gospodarcze na system grzewczy i drugie pomieszczenie pełniące funkcję składziku.

W zimie w domu panowały bardzo niskie temperatury, dlatego pilnie należało wybrać rozwiązanie grzewcze. W końcu wybór padł na stary jeszcze funkcjonujący kocioł olejowy, którego wydajność jednak pozostawiała już wiele do życzenia.

Propozycja projektu

Instalator zaproponował wymianę starego kotła na ropę na kocioł na pellet typu RED Selekta 25 połączonego z 500 litrowym zbiornikiem buforowym oraz 150 litrowym boilerem na ciepłą wodę użytkową. Oprócz tego wymieniono stary rozdzielacz hydrauliczny, a stare zawory grzejnikowe zastąpiono nowymi zaworami z głowicami termostatycznymi.

Kocioł używany przez cały rok

W zimie

Kocioł pracuje w optymalnym tempie, utrzymując stale w zbiorniku gorącą temperaturę wody. Gorąca woda jest równomiernie rozprowadzana do wszystkich grzejników w pomieszczeniach na pierwszym piętrze, a dodatkowe 150 litrów wody ze zbiornika CWU jest utrzymywane w temperaturze 45 °C, zapewniając właścicielom ciągły dostęp do ciepłej bieżącej wody.

W lecie

Zawór trójdrogowy jest zablokowany, dlatego kocioł RED COMPACT 24 współdziała tylko z zasobnikiem CWU (Centralnej wody użytkowej). Dzięki temu zużycie pelletu jest bardzo niskie w miesiącach letnich. Co ważne: dom jest położony na zboczu wzgórza, dlatego cieszy się bezpośrednim światłem słonecznym tylko przez kilka godzin dziennie, trudno w tej sytuacji wyestymować jaki koszt został zaoszczędzony dzięki systemowi baterii słonecznych.

Koszta

Właściciele zapłacili 22000PLN + VAT za prace instalacyjne (wymiana kotła, zbiornik buforowy i instalacja zbiornika / boilera CWU, montaż stalowej rury w kominie, nowe zawory termostatyczne na grzejnikach). Dodatkowe koszty to między innymi nowy podgrzewacz do ręczników zainstalowany w łazience i wiele zmian wprowadzonych do istniejącego systemu ogrzewania, po usunięciu niektórych ścian w salonie.

Zużycie i aktualne koszta

W sezonie zimowym 2016/2017 Mariusz i Eliza wykorzystali 4 palety pelletu z certyfikatem A1, które zostały zakupione przed sezonem w bardzo przystępnej cenie 900PLN za tonę. Pełny koszt całej zimy wyniósł 3600PLN, w ten sposób utrzymywano ciepło w domu przez cały dzień i zapewniono, że ciepła woda była zawsze dostępna. W starym systemie potrzebowaliby co najmniej 2400 litrów oleju opałowego, aby zagwarantować około 20 000 kWh potrzebnych do ogrzania nieruchomości przez 180 dni podczas zimy.

Oszczędności finansowe w przypadku samego paliwa wynoszą zatem ponad 45%.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić