fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Jaki piec na pellet polecacie – Ranking kotłów na pellet

O czym się dowiesz z tego artykułu

Szukając najlepszego sposobu na ogrzewanie domu warto zwrócić uwagę na technologie przyjazne środowisku, naszej kieszeni oraz wygodzie użytkowania. Doskonałą odpowiedzią na tak wyznaczony kierunek będą nowoczesne urządzenia grzewcze spalające biomasę, a zwłaszcza pellet. Pellet jest ekologicznym i bardzo efektywnym rodzajem paliwa opałowego, wymagającym zastosowania specjalnego kotła, który stanowi doskonałą alternatywę dla pieca na węgiel, olej czy gaz. 

Czym jest kocioł pelletowy?

Nowoczesny kocioł na pellet to w pełni zautomatyzowane urządzenie wytwarzające ciepło, bardzo łatwe zarówno w instalacji jaki i w obsłudze, która sprowadza się w zasadzie do uzupełniania opału w zbiorniku i sporadycznego usuwania niewielkich ilości popiołu. Tak komfortową eksploatację umożliwia zastosowanie automatycznych podajników pelletu, przenoszących go ze zbiornika do specjalnego palnika, gdzie spala się w komorze spalania. 

Palnik wyposażony jest w elektryczną grzałkę do automatycznego rozpalania paliwa, dzięki czemu nie trzeba robić tego ręcznie – wystarczy jedynie ustawić odpowiednią temperaturę oraz uzupełnić zasobnik w paliwo. Kiedy cały pellet ulegnie wypaleniu i płomień zostanie wygaszony – w zależności od wybranego modelu – odpowiedni system czyszczenia opróźni palnik.

Kocioł na pellet to optymalny wybór dla osób ceniących sobie wysoki komfort użytkowania. Minimalna ilość powstającego popiołu sprawia, że nie wymaga on częstego czyszczenia, a w zależności od wielkości zasobnika, może funkcjonować bez uzupełniania paliwa przez wiele dni. Aby w pełni docenić jego walory i korzystać z pełnej funkcjonalności warto jak najlepiej dobrać urządzenie do indywidualnych potrzeb.

Kocioł na pellet – jak wybrać?

Właściwie dobrane do ogrzewanego obiektu parametry kotła na pellet pozwolą mocno obniżyć koszty ogrzewania, skutecznie łącząc ekologię i wygodę z ekonomią, co bardzo dobrze obrazuje artykuł: „Piec na pellet koszty ogrzewania”. Jednym z pierwszych kryteriów, które zadecydują o zakupie, będzie wielkość kotłowni oraz średnica komina. Szeroka oferta rynkowa zapewnia dużą różnorodność wymiarów i kształtów urządzeń, co pozwala na kompatybilność z wnętrzem i wyposażeniem pod instalację.

Nieco innym rozwiązaniem jest nowoczesny piecyk na pellet. Zamontowany w pomieszczeniu, dostarczy ciepło bezpośrednio tam, gdzie jest potrzebne lub wyposażony w hydraulikę, nagrzeje grzejniki czy ciepłą wodę już w kilka minut po włączeniu. Niepowtarzalny design piecyków stanowi dodatkowo niezwykłą dekorację pozwalając cieszyć się wyjątkowym widokiem ognia.

Techniczne parametry, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem kotła czy piecyka na pellet, to poza tym:

  • moc – dobrana do potrzeb i preferencji, zależna od metrażu oraz stopnia ocieplenia budynku
  • funkcjonalność – właściwości palnika, system czyszczenia wymiennika oraz usuwania popiołu i przydatne wyposażenie dodatkowe
  • wariant – automatyka dopasowana do potrzeb instalacji
  • certyfikaty – potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania 

Ranking najlepszych kotłów na pellet

Najlepsze kotły do małych powierzchni

Kocioł na pellet Red Selecta Q https://eko2020.pl/kociol-na-pelet/red/selecta-q to kompaktowy kocioł idealny do małych kotłowni. Dzięki temu, że układ C.O jest wbudowany w urządzenie łatwo można go przyłączyć do istniejącej już instalacji. Ten nowoczesny kocioł posiada wysoką sprawność powyżej 90% oraz rozległy zakres modulowanej mocy nominalnej. Kocioł Selecta ma wbudowany zasobnik na pelet o pojemności 72 l. Posiada nowe palenisko, które jest wyższe i głębsze oraz w 100% hermetyczne. Nowy ceramiczny żarnik sprawia, że płomień pojawia się już w przeciągu 3 minut oraz pobiera mniej prądu. Kocioł charakteryzuje się nietypową budową z pionowym układem rur grzewczych i wewnętrznym turbulatorem, co gwarantuje wysoką wydajność grzewczą oraz optymalną wymianę cieplną. Około 90% mocy wytworzonej przez kocioł przekazywana jest do wody gwarantując doskonałą wydajność dla tych, którzy wybierają grzejniki do ogrzewania domu. Kocioł posiada klasę energetyczną A+. Urządzenie jest w pełni automatyczne, samodzielnie się rozpala i wygasza oraz utrzymuje odpowiednią dla domowników temperaturę. Posiada funkcję AUTO-ECO która pomaga zaoszczędzić paliwo. Posiada duży pojemnik na popiół, który starcza na tydzień oraz specjalny system czyszczenia wymiennika, który jest szybki i efektywny.

Najlepsze kotły w średniej półce cenowej

Piec SlimKo https://eko2020.pl/kociol-na-pelet/kotlospaw/kociol-slimko to nowoczesne, kompaktowe urządzenie o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny. Z uwagi na małe rozmiary doskonale sprawdzi się w ciasnych kotłowniach. Jego górna część, którą stanowi zbiornik na pellet i podajnik, może być odłączona, co umożliwia wniesienie go do naprawdę wyjątkowo małego pomieszczenia. Jego główne atuty to samoczyszczący się palnik rotacyjny wysokiej jakości, automatyczna zapalarka oraz wbudowana dmuchawa, a wszystko obsługiwane nowoczesnej generacji sterownikiem pozwalającym na komfortową, bezobsługową eksploatację pieca.

W tej kategorii kocioł na pellet Kostrzewa Mini Bio NE https://eko2020.pl/kociol-na-pelet/kostrzewa/mini-bio-ne również prezentuje możliwość wykorzystania w minimalistycznej przestrzeni. Kocioł monitoruje poziom popiołu oraz paliwa w zbiorniku, a dzięki opcjonalnemu modułu internetowego można wygodnie kontrolować jego funkcje z komputera bądź smartfona. 

Najlepsze kotły na pellet – najwyższa półka 

Do liderów polskiego rynku pieców należy firma Lazar. Zaawansowany technologicznie kocioł na pellet HKS Lazar SmartFire z pakietem EXCLUSIVE https://eko2020.pl/kociol-na-pelet/hks-lazar/smartfire-z-pakietem-exclusive-zasobnik-150l ma różne konfiguracje mocy i zbiornika, w zależności od miejsca i potrzeb. Spala paliwo ze skutecznością do 92,5%. Jest to ponadprzeciętna energooszczędność, która pozwala, w relacji do konwencjonalnych urządzeń, ograniczyć wydatki na paliwo nawet do 40%.

Kocioł jest w pełni automatyczny, wyposażony w zaawansowany sterownik i panel dotykowy ułatwiający kontrolę wszystkich parametrów urządzenia. Zaopatrzony został w niezwykle bogate wyposażenie, w skład którego wchodzi sonda lambda dostosowująca pracę pieca do aktualnych parametrów otoczenia, komunikacyjny moduł internetowy Econet do zdalnego sterowania i serwisowania oraz automatyczne czyszczenie wymiennika i odpopielanie. 

Ten kocioł na pellet gwarantuje niezawodne funkcjonowanie przez wiele lat, tak jak i pozostałe modele tej firmy – to klasa sama w sobie i doskonały wybór zarówno do budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Piece grzewcze wykorzystujące biomasę stanowią obecnie jedną z najlepszych opcji wśród innych urządzeń na paliwa stałe. Nie tylko chronią środowisko dzięki wykorzystaniu naturalnego paliwa. Pomimo nieco większej początkowej inwestycji, przynoszą z czasem wymierne korzyści ekonomiczne oraz uwalniają użytkowników od uciążliwej obsługi i bałaganu, pozostawiając więcej czasu na rzeczy o wiele ważniejsze czy przyjemniejsze niż martwienie się o piec. Kotły pelletowe są szansa na masowe odejście od węgla w modernizowanych budynkach. Nie wszędzie jest gaz i nie każdego stać na pompę.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić