fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz.
Menu Zamknij

Jakie ogrzewanie do domu 100m2 wybrać w 2023 r.?

Ogrzewanie domu to ważna kwestia, którą trzeba przemyśleć podczas jego budowy. Od źródła ciepła zależy, jakie będą koszty utrzymania budynku. Trzeba wziąć pod uwagę również wygodę korzystania z konkretnego rodzaju ogrzewania. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń grzewczych. Dowiedz się, które z nich jest najlepszym rozwiązaniem dla niewielkiego domu o powierzchni około 100 m2.

Ogrzewanie domu – co wpływa na koszt?

Koszty ogrzewania domu mogą być różne, gdyż wpływa na nie wiele różnorodnych czynników. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:

  • wiek oraz stan budynku — domy starsze, które nie zostały poddane modernizacji, są droższe w utrzymaniu niż nowoczesne nieruchomości energooszczędne,
  • ocieplenie domu — w przypadku budynków nieocieplonych staty energii cieplnej są dużo wyższe niż w tych, w których zastosowano odpowiednie materiały termoizolacyjne, ocieplony dom jest po prostu bardziej oszczędny,
  • technologia budowy — w domu energooszczędnym, w którym wykorzystuje się odnawialne źródła energii (takie jak pompy ciepła powietrze powietrze), koszty ogrzewania są dużo niższe,

rodzaj materiałów budowlanych — jakość stolarki okiennej oraz drzwiowej, a w szczególności ich szczelność mają ogromny wpływ na to, ile wytworzonego ciepła będzie uciekało z budynku.

Ogrzanie domu jednorodzinnego 100 m2 jest z pewnością mniejszym wydatkiem, niż takiego o zdecydowane większej powierzchni, ale wybór metody wytwarzania ciepła ma kluczowe znaczenie. Warto więc rozważyć wszystkie dostępne opcje i wybrać z nich najkorzystniejszą.

Jakie ogrzewanie do domu 100m2 wybrać? Dostępne możliwości

Wybór dostępnych na rynku metod ogrzewania domu jest naprawdę duży. Dostępne są zarówno tradycyjne źródła ciepła, jak i bardziej nowoczesne rozwiązania z ogrzewaniem podłogowym lub wykorzystujące energię odnawialną. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady oraz zalety, które trzeba nieco bliżej poznać.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Pompy ciepła cieszą cię dużą popularnością, gdyż jest to ekologiczne oraz ekonomiczne ogrzewanie do domu. Można wybierać między urządzeniami powietrznymi, gruntowymi oraz wodnymi. Pobierają one ciepło z otoczenia, a następnie wykorzystują je do tego, aby ogrzać budynek oraz wodę użytkową.

Pompy ciepła mogą ogrzewać dom zarówno za pomocą tradycyjnych grzejników, jak i nowoczesnego ogrzewania podłogowego. Główną zaletą jest to, że są ekonomiczne w eksploatacji. Powietrzną pompę ciepła można zamontować bez konieczności wykonywania odwiertów czy kopania studni. Są to urządzenia bezobsługowe. Pompa ciepła jest jednak kosztowną inwestycją.

Kotły na paliwo stałe, w tym bardziej ekologiczne kotły na pellet

Kocioł na paliwo stałe to nadal bardzo popularne rozwiązanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na ekologiczne piece o wysokiej klasie. Umożliwiają one ogrzewanie ekogroszkiem lub pelletem. Drugi rodzaj paliwa wytwarza mniej zanieczyszczeń.

Wadą tego rozwiązania jest konieczność wygospodarowania w budynku miejsca na kotłownię oraz składowanie opału.

Ogrzewanie gazowe

Koszt ogrzewania domu gazem jest dość wysoki, co jest związane z nieustannymi wahaniami jego ceny. Jednak jest to źródło ciepła dające dużą wygodę. Nie trzeba bowiem przejmować się koniecznością wyrzucania popiołu czy czyszczenia pieca.

Ogrzewanie kominkowe

Ogrzewanie domu kominkiem jest zdecydowanie najmniej komfortowe. Trzeba bowiem pamiętać o podtrzymywaniu ognia, a także przygotować miejsce na składowanie drewna. Jednak ta metoda ogrzewania jest mało awaryjna oraz pozwala stworzyć w pomieszczeniu przyjemną atmosferę.

Ogrzewanie na podczerwień

Promienniki podczerwieni są zasilane prądem i do transportu ciepła wykorzystują fale elektromagnetyczne. Zapewniają komfort termiczny, jednak ta metoda ogrzewania jest kosztowna. Rozprowadzenie w ten sposób ciepła po całym domu wymaga bowiem dużej ilości energii elektrycznej, która jest droga. Promienniki nie zaopatrzą także budynku w ciepłą wodę użytkową.

Ogrzewanie elektryczne

Największą zaletą ogrzewania elektrycznego jest to, że jest ono praktycznie bezobsługowe. Użytkownik nie musi rozpalać czy podtrzymywać ognia, aby zapewnić ciepło. Ogrzewanie elektryczne jest najkorzystniejsze, gdy zostanie połączone z pompami ciepła lub z panelami fotowoltaicznymi.

Porównanie kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2

Znając już dostępne metody ogrzewania, trzeba także sprawdzić, z jakimi kosztami wiąże się ich użytkowanie.

Pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła do ogrzania domu energooszczędnego w ciągu roku wygeneruje koszty w granicach 3500-4000 zł. Przy pompie ciepła powietrze-woda koszt ten jest nieco wyższy, ale średnio powinien wahać się w granicach około 5000 zł.

Kocioł gazowy

Utrzymanie kotła na gaz ziemny to wydatek wynoszący około 5500-6000 zł rocznie.

Kocioł na pellet

Koszty roczne ogrzewania domu pelletem wynoszą około 7500 zł.

Ogrzewanie elektryczne

W 2023 roku ogrzewanie prądem może kosztować nawet 15000-16000 zł.

Ogrzewanie kominkowe

Zakup drewna opałowego to koszt wynoszący około 5500-6000 zł.

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień również wykorzystuje energię elektryczną, dlatego koszty mogą być porównywalne do tych związanych z elektrycznym źródłem ciepła.

Czym ogrzewać mały dom o powierzchni do 100 m2?

Źródło ciepła bierze duży udział w kosztach ogrzewania domu. Wybór konkretnego z nich ma więc ogromne znaczenie. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim to, ile osób zamieszkuje budynek oraz czy przebywają one w nim na co dzień, czy tylko sporadycznie.

Musisz także zastanowić się, jakie znaczenie ma dla Ciebie wygoda korzystania z ogrzewania oraz jego ekologiczność. Biorąc pod uwagę wspomniane czynniki wraz z kosztami, uda Ci się podjąć słuszną decyzję.