Rozważając, jakie ogrzewanie zastosować w starym domu, powinno się wziąć pod uwagę przede wszystkim występujące w nim straty ciepła. Zwykle im starsza instalacja grzewcza, tym jest mniej wydajna. Jednak rodzaj ogrzewania to nie wszystko. Duże znaczenie ma także stan izolacji cieplnej. Jeśli to możliwe, przed zainstalowaniem nowego systemu powinno się przeprowadzić termomodernizację budynku.
Zapotrzebowanie budynku na energię cieplną – od czego zależy?
Zapotrzebowanie na energię cieplną jest różne w każdym budynku. Zależy między innymi od tego, czy jest on docieplony, a także, w jakiej technologii i kiedy został zbudowany.
Żeby oszacować moc urządzenia grzewczego, które chcesz zastosować, należy przyjrzeć się stratom ciepła występującym w starym domu. Zwykle im budynek starszy, tym straty będą większe, a koszty ogrzewania wyższe. Wynika to przede wszystkim z przestarzałych rozwiązań, takich jak nieszczelne okna czy mostki termiczne.
Domy stare potrzebują zwykle kilka razy więcej energii cieplnej niż nowoczesne domy energooszczędne czy pasywne, aby dało się w nich uzyskać komfort cieplny. Wskazane jest wtedy zastosowanie do ogrzewania urządzeń grzewczych o większej mocy. Rozwiązaniem najbardziej pożądanym będzie jednak zawsze uprzednia termomodernizacja.
Termomodernizacja – co obejmuje?
Aby inwestycja w nowy system ogrzewania w starym budynku miała sens, powinien on stać się bardziej energooszczędny. Docieplenie domu może ograniczyć zużycie ciepła nawet o połowę, niezależnie, czy jest w nim wykorzystywane ogrzewanie elektryczne czy na gaz ziemny.
Wskazana jest więc termomodernizacja, tym bardziej że można skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze na wymianę starego pieca i na ocieplenie domu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na rządowej stronie programu.
Jakie elementy może obejmować termomodernizacja budynku?
Aby obniżyć koszty eksploatacji domu, termomodernizacji należy poddać wszystkie wrażliwe obszary. Najczęściej docieplenia wymagają:
- ściany zewnętrzne,
- dachy i stropodachy,
- stropy nad nieogrzewanymi piwnicami,
- podłogi na gruncie.
Koszty inwestycyjne obejmują zwykle również wymianę okien, modernizację systemu wentylacyjnego oraz wymianę grzejników.
Aby nie tracić pieniędzy na ogrzewanie nieszczelnego domu, inwestycja powinna więc przewidywać nie tylko wymianę instalacji grzewczej na bardziej efektywną, ale też docieplenie przynajmniej najważniejszych elementów budynku.
Jakie ogrzewanie do starego domu po termomodernizacji?
To, jaki system grzewczy najlepiej sprawdzi się w starym domu, zależy od wielu czynników. Znaczenie ma między innymi stopień ocieplenia budynku, wielkość kotłowni, wydajność wentylacji mechanicznej czy podłączenie do sieci gazowej.
Przed podjęciem decyzji o tym, jakie ogrzewanie i o jakiej mocy zostanie zamontowane, warto wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione kwestie.
Ogrzewanie starego domu paliwem stałym
Wykorzystywanie systemu grzewczego na paliwo stałe jest w Polsce bardzo popularne, choć dla wielu jest po prostu smutną koniecznością, zwłaszcza w sytuacji ostatniego drastycznego wzrostu cen paliw. Ogrzewanie domu węglem lub ekogroszkiem wiąże się z dość kłopotliwą obsługą. Stary kocioł oznacza niestety brud i zapylenie, a także konieczność częstego czyszczenia komina. To również sadza w domu, problem ze składowaniem węgla, a także obowiązek regularnego sprawdzania przewodu kominowego.
Oprócz tego, że ceny węgla stale rosną, paliwa stałe są nieekologiczne i wysoce emisyjne.
Pompy ciepła w starym domu
Pompy ciepła są postrzegane jako rozwiązania przeznaczone do domów nowych lub niskoenergetycznych, jednak niektóre pompy ciepła mają większą moc grzewczą i przy odpowiednim dostosowaniu budynku można je także rozważyć.
Jeśli mamy taką możliwość, najbardziej opłaca się połączyć pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną. Można dzięki temu jeszcze bardziej obniżyć koszt ogrzewania domu jednorodzinnego.Warte uwagi są również rozwiązania hybrydowe, takie jak połączenie pompy ciepła i kotła gazowego lub pelletowego.
Ogrzewanie podłogowe nie zawsze odpowiednie do starego domu
Jeśli natomiast myślimy o ogrzewaniu podłogowym, które bardzo dobrze współpracuje z pompą ciepła, należy uwzględnić stopień termomodernizacji i rodzaj podłóg. W niektórych przypadkach inwestycja w takie źródło ciepła może być trudna do przeprowadzenia.
Piec na pellet w starym domu
Moc grzewcza kotłów na pellet bywa bardzo różnorodna, dlatego jest to rodzaj ogrzewania, które będzie efektywne we wszelkiego typu budynkach. Jego zalety to łatwość obsługi, niewielka ilość powstającego przy spalaniu popiołu, czystość użytkowania i ekologiczny charakter.
W naszej ofercie znajdziesz między innymi kotły przeznaczone dla właścicieli domów energooszczędnych lub po termomodernizacji. Ich moc grzewcza zaczyna się już od 8 kW.
A co, jeśli dom nie był termomodernizowany?
Jeśli dom nie był termomodernizowany, to warto wybrać kocioł na pellet o większej mocy grzewczej.
Na przykład kocioł na pelet HKS Lazar SmartFire to kocioł pasujący idealnie do małych kotłowni. Dzięki temu, że układ C.O. jest wbudowany w urządzenie, łatwo można go przyłączyć do istniejącej już instalacji. Jego moc mieści się w przedziale od 11 do 41 kW.
Jakie ogrzewanie do starego domu 2022 – podsumowanie
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki system grzewczy w starszym domu sprawdzi się najlepiej. W niektórych przypadkach będzie to kondensacyjny kocioł gazowy, w innych ogrzewanie podłogowe połączone z powietrzną pompą ciepła.
Zawsze należy uwzględniać indywidualne zapotrzebowanie na ciepło i cechy konstrukcyjne danego obiektu. Nie warto jednak rezygnować z nowoczesnych rozwiązań, bo odejście od węgla, zwłaszcza w świetle polityki Unii Europejskiej, jest tylko kwestią czasu.