fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Nawet 12 tysięcy złotych dotacji do kotła na pellet – już od 1 lipca!

O czym się dowiesz z tego artykułu

W ramach programu Czyste Powietrze od 1 lipca istnieje możliwość otrzymania nawet 12 tysięcy złotych dofinansowania na zakup kotła na pellet. Zwiększone zostały również progi dochodowe, które uprawniają do skorzystania z wyższej dotacji. Jak skorzystać z dofinansowania oraz dlaczego warto postawić na ogrzewanie za pomocą kotła na pellet? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Z dniem 1 lipca 2021 roku w programie Czyste Powietrze nastąpiło wiele zmian, które są również związane z dofinansowaniem do zakupu kotłów na pellet. Szereg zmian, jakie weszły w życie w drugiej połowie 2021 roku, jest efektem wymogów Komisji Europejskiej, zapisów w Krajowym Planie Odbudowy i Polskim Ładzie oraz uchwały antysmogowej, obowiązującej w poszczególnych województwach. Dzięki temu od 1 lipca kwota dofinansowania na zakup kotłów na pellet w wariancie podstawowym będzie wynosiła 9 tysięcy złotych – warunek -zakup kotła na pellet o podwyższonym standardzie (do 45% kosztów faktycznie poniesionych), natomiast w wariancie podwyższonym dotacja może wynieść nawet 12 tysięcy złotych (do 60% faktycznie poniesionych kosztów). Zatem jest to świetna wiadomość dla osób planujących wymianę pieca węglowego na kocioł zasilany pelletem. Co ważne, aby skorzystać z dofinansowania, urządzenie musi być wyposażone w automatyczny podajnik, posiadać certyfikat ekoprojektu oraz być nisko emisyjne pod względem cząsteczek stałych (wartość ≤ 20 mg/m), a klasa energetyczna urządzenia powinna mieć minimum A+. Co istotne, w programie Czyste Powietrze zmianie uległy również progi dochodowe uprawniające do skorzystania z 12 tysięcy dofinansowania, dzięki temu dużo większa liczba osób będzie mogła uzyskać zwrot . Dla gospodarstw jednoosobowych kwota dochodu wynosi 2 189 zł, a dla gospodarstw wieloosobowych 1 564 zł na osobę. 

Dlaczego warto skorzystać z dofinansowania na zakup kotła na pellet?

Pellet nie bez powodu nazywany jest zielonym węglem. Wszystko za sprawą jego naturalnego pochodzenia. Wytwarzany jest najczęściej z odpadów drzewnych, dzięki temu jest w pełni ekologicznym materiałem opałowym. Co więcej, kocioł na pellet nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, wytwarza niewielkie ilości kurzu i popiołu, który można wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie. Wiele urządzeń jest praktycznie bezobsługowych, dzięki temu nie trzeba stale dokładać opału, aby cieszyć się przyjemnym ciepłem. Bez wątpienia kocioł na pellet to również ogromna oszczędność. Pellet jest materiałem opałowym niedrogim i pakowanym w niewielkie worki, dzięki temu na jego zakup nie trzeba wydawać ogromnej sumy pieniędzy na raz, tak, jak w przypadku węgla. Z drugiej strony wysoka kwota dofinansowania sprawia, że jest to świetny sposób na tanią wymianę starego kopciucha, który zanieczyszcza powietrze i wpływa destrukcyjnie na środowisko naturalne. Mnogość zalet kotłów na pellet sprawia, że warto pomyśleć nad jego zakupem, korzystając z dostępnego dofinansowania.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić