fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co wybrać do nowego domu?

O czym się dowiesz z tego artykułu

Obecnie istnieje wiele różnych form ogrzewania. Wybór odpowiedniego może być trudny. Zanim zdecydujemy, warto przeanalizować wiele czynników, jak typ budynku i jego wiek. W nowych obiektach można zastosować zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe. W starszych budynkach zmiana instalacji zwykle wymaga rozbudowanych remontów. Jakie odbiorniki ciepła sprawdzą się lepiej – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Specyfika ogrzewania podłogowego i grzejnikowego

Ogrzewanie podłogowe wymusza niższą temperaturę czynnika grzewczego utrzymującą się na poziomie około 35 stopni Celsjusza. Grzejniki muszą mieć natomiast zapewniony przepływ cieczy o temperaturze nawet 65 stopni Celsjusza. Ogrzewanie podłogowe wolno się nagrzewa i wolno stygnie. Jest bardziej skomplikowane niż system grzejników, ale daje komfort, jakim jest możliwość chodzenia po domu czy mieszkaniu bez butów. Ogrzewanie podłogowe wykazuje też większą sprawność grzewczą i jest tańsze w eksploatacji.

Ogrzewanie grzejnikowe działa natomiast na zasadzie konwekcji, ocieplając masy powietrza, które wymieniają się wraz ze wzrostem temperatury. Interesując się ogrzewaniem grzejnikowym, należy pamiętać, że grzejniki są tańsze w montażu, ale droższe w eksploatacji. Szybko się nagrzewają i szybko stygną.

Co ciekawe, w nowych domach jednorodzinnych można zastosować grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe łącznie. Najlepiej, by systemy te były zasilane kotłem pelletowym, gazowym albo pompą ciepła.

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe: co się bardziej opłaca?

Montaż systemu ogrzewania w nowym domu bywa kosztowny. Montaż ogrzewania podłogowego może być droższy nawet o 40% z uwagi na konieczność stworzenia skomplikowanego układu biegnącego pod podłogą. Inwestycja w grzejniki płytowe będzie zawsze tańsza, bo jest to instalacja dużo prostsza. Jeśli już szykujemy się na ogrzewanie podłogowe, w nowych budynkach znacznie łatwiej jest zaprojektować cały system, ale koszt takiej inwestycji i tak potrafi być duży.

Koszty podłogówki jednak pozytywnie zaskakują podczas jej eksploatacji. Korzystanie z ogrzewania podłogowego jest tańsze niż z ciepła z grzejników. Wydatki związane z ogrzewaniem budynku zmniejszają się także w sytuacji, gdy podłogówka jest połączona z kotłem na pellet czy pompą ciepła. Opłacalnym wyborem są też kotły gazowe kondensacyjne.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym a sterowanie grzejnikami

W ogrzewaniu grzejnikowym najczęściej stosuje się układ sterujący pod postacią regulatorów do kotłów. Odpowiadają one za pracę całego układu. Przy ogrzewaniu podłogowym znacznie częściej montuje się inteligentne systemy sterowania. Pozwalają one na zarządzanie instalacją całkowicie zdalnie, bez specjalnej wiedzy o jej działaniu. Co więcej, w przypadku takich systemów wykorzystuje się sterowanie strefowe. Umożliwia ono podzielenie przestrzeni mieszkania czy domu na poszczególne strefy grzewcze. W ten sposób użytkownik może samodzielnie decydować, gdzie dokładnie i kiedy włączyć ogrzewanie. Nie we wszystkich pomieszczeniach bowiem musi być przez cały czas ciepło oraz panować jednakowa temperatura.

Co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? A może jedno i drugie?

Wiele osób zastanawia się, co sprawdzi się lepiej – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Nie zawsze konieczne jest decydowanie się na jedno z tych rozwiązań. Obecnie istnieją bowiem systemy pozwalające na połączenie ze sobą podłogówki i grzejników. To bardzo popularny wybór. Samo ogrzewanie podłogowe zwykle nie zdaje bowiem egzaminu i wymaga wsparcia w postaci tradycyjnej instalacji grzewczej. Poleca się podłączenie obu systemów do pompy ciepła, co dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji.

W jaki sposób łączyć grzejniki z ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe, podobnie jak grzejniki, można zamontować w niemal każdym pomieszczeniu. Podłogówka najlepiej sprawdza się w pokojach dziennych, w których spędza się najwięcej czasu w ciągu doby. Mowa tu m.in. o łazience, jadalni, kuchni czy salonie. Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego to nagrzewanie paneli i płytek, co pozwala na uzyskanie komfortu chodzenia bez butów i kapci. Warto więc, by system znajdował się w często użytkowanych miejscach.

W sypialni znacznie lepiej sprawdzają się natomiast tradycyjne grzejniki. Pozwala to na nagrzanie tego pomieszczenia, a następnie obniżenie temperatury przed snem. Grzejniki stygną bowiem znacznie szybciej niż podłogówka.

Jeśli ogrzewanie podłogowe ma współpracować z kotłem na paliwo stałe, to powinno być to nowoczesne urządzenie z podajnikiem i dobrym sterownikiem. Niezbędny jest też układ mieszający.

Zalety połączenia ogrzewania podłogowego i grzejników

Zarówno instalacja ogrzewania podłogowego, jak i grzejników ma wiele zalet. Pierwsze rozwiązanie pozwala na:

  • ogrzewanie podłogi, co zapewnia przyjemne uczucie,
  • niskie koszty ogrzewania,
  • lepszy rozkład temperatury,
  • ograniczenie ilości unoszącego się w powietrzu kurzu,
  • możliwość inteligentnego sterowania.

Zalety ogrzewania grzejnikowego to:

  • łatwa instalacja,
  • możliwość zamontowania także w już istniejących budynkach,
  • łatwe naprawy,
  • niski koszt inwestycji.

Urządzanie wnętrz w przypadku ogrzewania podłogowego

We wnętrzach, w których występuje ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe, powinno się rezygnować z dywanów, mogą one bowiem zmniejszać wydajność instalacji. Jeśli chcesz postawić na wykładzinę, wybierz lekki model, klejony na kleje, które wytrzymują wyższe temperatury. W miejscu, w którym znajduje się system, nie zaleca się stawiania ciężkich i dużych mebli. Obecnie na rynku znaleźć można m.in. panele podłogowe idealne pod podłogówkę. System ten działa dobrze także w połączeniu z kafelkami. Trzeba jednak pamiętać, że w razie usterek naprawa instalacji grzewczej może być wtedy problematyczna.

Brak grzejników sprawia, że wnętrze staje się bardziej uporządkowane. Jest najlepszym rozwiązaniem, gdy zależy Ci na tym, by pod oknem było pusto. Taka opcja optycznie powiększa pomieszczenie.

Instalacje grzewcze – komu zlecić?

Montaż i projektowanie instalacji grzewczych zawsze warto powierzyć specjalistom. Takie osoby znają m.in. sposoby na zmniejszenie zużycia energii i potrafią dopasować odpowiedni system do parametrów danego budynku. Kluczowe jest wzięcie pod uwagę m.in. metrażu budynku i typu budownictwa. Nie w każdym obiekcie można postawić na te same rozwiązania. Nasza firma potrafi dobierać odpowiednie systemy do konkretnych parametrów inwestycji i wspiera klientów chcących inwestować w zgodzie ze środowiskiem.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić