fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Piec na pellet do mieszkania 50m2 – kiedy warto rozważyć to rozwiązanie?

piec-na-pellet-do-mieszkania-50m2
O czym się dowiesz z tego artykułu

W mieszkaniach, które nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju ogrzewania. Jedną z najlepszych propozycji jest piec na pellet. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego urządzenia oraz poznaj najważniejsze zalety ogrzewania pelletem.

Pellet — czym jest ten popularny materiał grzewczy?

Pellet to ekologiczne paliwo, które powstaje z rozdrobnionych oraz sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drewnianych, słomy oraz trocin, czyli biomasy. Ma on formę granulatu, który jest bezproblemowy w transporcie oraz przechowywaniu. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się pellet drzewny. Wyróżnia go wysoka sprawność energetyczna oraz wydajność. Podczas spalania powstaje niewielka ilość popiołu, co przekłada się na komfort użytkowania takiego sposobu ogrzewania. Pellet charakteryzuje się niższą emisją substancji smolistych niż inne paliwa stałe.

Ogrzewanie małego mieszkania — jakie typy ogrzewania warto rozważyć?

Zanim dowiedz się więcej na temat ogrzewania pelletem, musisz poznać także inne rozwiązania, które sprawdzą się w przypadku małego mieszkania. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdej z metod.

 • Ogrzewanie centralne — jest to sposób ogrzewania polegający na podłączeniu poszczególnych lokali do jednej sieci ciepłowniczej. Najczęściej jest to sieć miejska, ale w niektórych blokach wydziela się przestrzeń gospodarczą, w której montuje się urządzenie grzewcze. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak niedostępne dla każdego. Mieszkanie musi bowiem mieć możliwość podłączenia do takiego źródła ciepła. Wadą jest to, że ogrzewanie działa tylko w określonych terminach.

 • Ogrzewanie gazowe — aby móc korzystać z takiego rodzaju ogrzewania, niezbędne jest podłączenie do sieci gazowej lub zamontowanie zbiornika na to paliwo. W wielu mieszkaniach jest to więc niemożliwe.

 • Ogrzewanie elektryczne — najpopularniejsze jest ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki podłączane do prądu. Mimo wygody oraz komfortu cieplnego, jakie zapewniają, jest to bardzo drogie rozwiązanie, które wiąże się z wysokimi kosztami w sezonie grzewczym.

Alternatywą dla wymienionych metod ogrzewania małego mieszkania jest zastosowanie pieca na naturalne paliwo, czyli pellet. Może być on głównym urządzeniem lub pracować jako dodatkowe źródło ciepła.

Piecyk na pellet do mieszkania 50m2 – to warto wiedzieć

Przekonaj się, w jaki sposób działa piecyk na pellet oraz jakimi zaletami się wyróżnia. Dowiedz się także, jak dobrać to urządzenie do małego mieszkania, aby spełniało swoją funkcję.

Jak działa piecyk na pellet?

Paliwo, czyli pellet, jest dostarczany do komory spalania za pomocą specjalnego ślimaka lub podajnika. Palnik jest najważniejszym elementem tego urządzenia, który odpowiada za produkcję ciepła. Pellet jest podgrzewany do odpowiedniej temperatury, co powoduje jego rozpad oraz uwolnienie energii. Ona jest następnie przekazywana dalej do instalacji grzewczej zamontowanej w budynku.

Ogrzewanie pelletem posiada wiele zalet

Piec na pellet ma wiele zalet, które sprawiają, że warto zdecydować się na tę metodę ogrzewania mieszkania. Do najważniejszych z nich trzeba zaliczyć przede wszystkim:

 • ekologiczność — piec na pellet wyróżnia się niską emisją substancji smolistych,

 • łatwa obsługa — model z automatycznym podajnikiem wymaga jedynie dosypywania paliwa co kilka dnia, a kocioł sam będzie regulował swoją pracę,

 • niewielkie wymiary — nowoczesne piece są kompaktowe, dlatego bez problemu zmieszczą się nawet w małym mieszkaniu,

 • estetyka — dekoracyjny piecyk pelletowy jest piękną ozdobą wnętrza.

Właściciele mieszkań mogą więc bez obaw zdecydować się na montaż takiego urządzenia w swoich wnętrzach.

Jaką moc powinien mieć piecyk pelletowy do mieszkania?

Aby ogrzewanie pelletem było ekonomiczne oraz wydajne, niezbędne jest dobranie odpowiednich parametrów pieca. Wszystko zależy głównie od kubatury pomieszczeń, a także tego, czy są one odpowiednio ocieplone. Należy przyjąć, że każdy 1 kW mocy urządzenia wystarczy do ogrzania 10 m2. Oznacza to, że do małego mieszkania o powierzchni około 50 m2 z pewnością sprawdzi się piec o mocy 5 kW. Zapewni on odpowiedni komfort termiczny. Nasz szeroki wybór piecyków na pellet sprawia, że z pewnością uda Ci się znaleźć urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Ile pelletu potrzeba na zimę do ogrzania mieszkania?

Zastanawiasz się, na ile starcza tona pelletu? Ilość tego paliwa stałego, której będziesz potrzebować na sezon grzewczy, zależy przede wszystkim od:

 • metrażu — im większe mieszkanie, tym więcej paliwa potrzeba,

 • ocieplenia — im lepiej ocieplona nieruchomość, tym niższe straty ciepła, a więc również mniejsze zużycie pelletu,

 • parametrów urządzenia — moc pieca oraz jego ustawienia muszą zapewniać efektywne ogrzewanie, oraz ekonomiczne wykorzystanie opału,

 • warunków atmosferycznych — podczas ciepłych zim zapotrzebowanie na ogrzewanie jest mniejsze, a więc także niższe zużycie paliwa.

Na ogrzanie mieszkania o powierzchni 50 m2 potrzeba około 1 – 1,5 t pelletu średniej jakości. Wybierając paliwo stałe o lepszych parametrach, można liczyć na mniejsze zużycie, ale nieco wyższe koszty.

Kiedy piecyk na pellet do mieszkania 50m2 się nie sprawdzi?

Mimo wielu zalet, którymi wyróżnia się piec na pellet, miniaturowy kocioł nie zawsze się sprawdzi. Trzeba rozważyć inne metody ogrzewania, jeśli:

 • nie ma możliwości podłączenia do przewodu kominowego — jest on niezbędny do tego, aby odprowadzać na zewnątrz spaliny,

 • w mieszkaniu nie ma miejsca na montaż kotła — nawet najmniejszy rozmiar pieca może się nie sprawdzić w nieruchomości o niefunkcjonalnym rozkładzie,

 • nie ma miejsca na przechowywanie zapasu paliwa — jest to dużym problemem, gdy w mieszkaniu nie można wygospodarować przestrzeni pełniącej rolę magazynu, a mieszkańcy nie mają dostępu do piwnicy.

Piece na pellet są chętnie wybierane do domów jednorodzinnych, jednak sprawdzą się także w pomieszczeniu mieszkalnym o niewielkiej powierzchni, w którym panują odpowiednie warunki.

Piec na pellet do mieszkania o powierzchni 50m2 – podsumowanie

Istnieje kilka dostępnych metod ogrzewania mieszkania. Pellet to jedno z najlepszych rozwiązań, które można zastosować. Jest ekologiczne oraz ekonomiczne, co przekłada się na niższe koszty. Piec na pellet jest także łatwy w obsłudze oraz nie zajmuje dużo miejsca. Aby zwiększyć jego walory wizualne, można wybrać ozdobne palenisko, które będzie świetną dekoracją wnętrza. Piec na pellet to wygodne rozwiązanie, które pozwoli zapewnić optymalny komfort termiczny w małym mieszkaniu.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić