Pompy ciepła cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybieraną metodą ogrzewania budynków. Dzięki temu, że korzystają z odnawialnych źródeł energii, są ekologiczne, a zarazem efektywne. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest jednak łatwym zadaniem. Na rynku znajdziesz duży wybór pomp ciepła, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami pracy. Jeśli zastanawiasz się, który model będzie najlepszym wyborem, przed zakupem zapoznaj się z poniższym rankingiem.
Ranking najpopularniejszych pomp ciepła
1. Pompa ciepła Vaillant Zestaw OZE SPLIT 2 Podłogówka/Grzejniki
Jest to wydajny zestaw pompy ciepła przeznaczony dla domów o powierzchni około 100 m2. W jego skład wchodzi urządzenie aroTHERM split VWL, a także centrala grzewcza, regulator pogodowy oraz zasobnik buforowy, który pomieści 100 litrów wody użytkowej.
Zalety pompy ciepła Vaillant OZE SPLIT 2
Najważniejsze zalety tej pompy ciepła to przede wszystkim:
- niskie zużycie energii – wysoka klasa efektywności energetycznej A++,
- możliwość ogrzewania budynku tradycyjnymi grzejnikami lub instalacja ogrzewania podłogowego,
- cicha praca,
- łatwa obsługa,
- elegancki design.
Dzięki cichej pracy urządzenia ta pompa ciepła świetnie nadaje się do montażu także w gęstej zabudowie mieszkalnej.
2. Pompa ciepła Vaillant recoCOMPACT exclusive
Tę pompę ciepła można zamontować w nowych budynkach energooszczędnych. Jest to urządzenie z wbudowaną wentylacją oraz zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Ten model musiał znaleźć się w rankingu pomp ciepła ze względu na to, że jest to innowacyjne rozwiązanie. Jedno urządzenie jest bowiem odpowiedzialne za ogrzewanie oraz chłodzenie budynku i wentylację. Służy też do podgrzewania wody użytkowej.
Zalety pompy ciepła Vaillant recoCOMPACT exclusive
Zalety tej pompy ciepła to przede wszystkim:
- umieszczenie wszystkich elementów wewnątrz obudowy, co sprawia, że urządzenie zajmuje mniej miejsca,
- bezproblemowy montaż, gdyż poza dwoma kratkami zewnętrznymi nie trzeba instalować żadnych dodatkowych elementów,
- cicha praca oraz wbudowany tryb nocny, dzięki któremu pracuje jeszcze ciszej,
- zdalne sterowanie oraz konfiguracja.
Ten model pompy ciepła otrzymał etykietę Green IQ. Są nią oznaczane urządzenia, które wyróżnia najwyższa efektywność energetyczna, a także produkcja energii bez szkodliwego wpływu na środowisko naturalne.
3. Pompa ciepła Vaillant aroTHERM VWL
To wydajna pompa ciepła powietrze woda, która wyróżnia się prostym designem oraz uniwersalnym zastosowaniem. Efektywnie ogrzewa oraz chłodzi pomieszczenia. Służy również do wytwarzania ciepłej wody użytkowej.
Zalety pompy ciepła Vaillant aroTHERM VWL
Na popularność tej pompy ciepła wpływają jej najważniejsze zalety, do których trzeba zaliczyć:
- wysoką wydajność grzewczą,
- możliwość montażu w budynkach modernizowanych oraz nowych,
- bezproblemową instalację.
Jest to urządzenie, które montuje się na zewnątrz budynku. Bez problemu tę pompę ciepła można umieścić również bezpośrednio przy ścianie. Wewnątrz budynku konieczne jest zamontowanie tylko modułu hydraulicznego oraz regulatora. Opcjonalnie można również zainstalować wymiennik ciepła.
4. Pompa ciepła Vaillant aroTHERM Split
Wydajność pompy ciepła aroTHERM Split pozwala obniżyć koszty energii nawet o 75 %. Zimą ogrzewa pomieszczenia w budynku, a latem je chłodzi. Ten model pompy ciepła został wyróżniony nagrodą Red Dot Design Award 2018. Doceniony został nowoczesny design połączony z funkcjonalnością oraz łatwą obsługą.
Zalety pompy ciepła Vaillant aroTHERM Split
Porównując ze sobą poszczególne modele pomp ciepła, warto wziąć pod uwagę właśnie to urządzenie, głównie ze względu na jego najważniejsze zalety:
- cicha praca pozwalająca na zastosowanie także w gęstej zabudowie mieszkalnej,
- możliwość montażu w nowych budynkach oraz tych poddawanych modernizacji,
- niski poziom zużycia energii,
- nowoczesny i modny design.
Ta pompa ciepła składa się z dwóch jednostek. Zewnętrzną można zamontować na ścianie budynku lub na gruncie. Jednostka wewnętrzna nie zajmuje wiele miejsca, dlatego bez problemu zmieści się w piwnicy czy kotłowni. Instalacja pompy ciepła Vaillant aroTHERM Split nie sprawia większych problemów.
Ranking pomp ciepła 2023 zamyka ten nowoczesny zestaw. Składa się on z jednostki zewnętrznej, która może mieć 4, 6 lub 8 kW mocy. Z kolei jednostka wewnętrzna jest zintegrowana ze zbiornikiem o pojemności 180 litrów.
Zalety pompy ciepła Daikin Altherma 3 Hydroboks
Najważniejsze zalety wyróżniające ten model, to przede wszystkim:
- łatwy montaż pompy ciepła dzięki temu, że wszystkie przyłącza wychodzą od góry urządzenia,
- kompaktowe rozmiary,
- współpraca z ogrzewaniem podłogowym oraz tradycyjnymi grzejnikami,
- bezproblemowa praca nawet przy temperaturze – 25ºC.
To urządzenie ma wbudowaną funkcję planowania. Dzięki niej pompa podgrzewa zbiornik o określonych godzinach, a gdy temperatura wody spadnie poniżej określonego poziomu, podgrzewa ją ponownie.
Jak powstał nasz ranking pomp ciepła?
Powyższy ranking pomp ciepła został opracowany z myślą o użytkownikach, którzy chcą korzystać z odnawialnych źródeł , ale nie wiedzą, które urządzenie warto wybrać. Właściwie dopasowany model pozwala efektywnie, a co najważniejsze również oszczędnie, ogrzewać pomieszczenia. Jeśli planujesz taki zakup, nasz ranking pomp ciepła jest dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.
Pierwszym parametrem, jaki braliśmy pod uwagę, było doświadczenie oraz renoma producenta. Wybierając urządzenie od znanej i cenionej firmy masz pewność, że posłuży Ci ono bez zarzutu przez długi czas. Vaillant oraz Daikin to doświadczeni producenci pomp ciepła, którzy dostarczają nowoczesne rozwiązania już od wielu lat.
Kolejne parametry, które uwzględniliśmy, to wydajność oraz funkcjonalność. Nasz ranking pomp ciepła 2023 zawiera wyłącznie sprawdzone modele, które zapewniają sprawne i efektywne ogrzewanie, a niektóre z nich także chłodzenie i wentylowanie pomieszczeń. Korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Są to także urządzenia praktycznie bezobsługowe, a sterowanie nimi jest łatwe i bezproblemowe.
Ranking pomp ciepła został opracowany także pod kątem bezpieczeństwa tych urządzeń. Pompy ciepła znajdujące się w zestawieniu działają bez zarzutu i nie stwarzają zagrożenia zarówno dla użytkowników, jak i środowiska naturalnego. W przypadku pomp ciepła jest to niezwykle ważny parametr.
FAQ
Jakiego typu pompa ciepła Cię interesuje?
Wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła. W zależności od źródła energii dzieli się je na:
- pompy ciepła powietrze woda,
- pompy ciepła gruntowe,
- pompy ciepła wodne,
- powietrzne pompy ciepła.
Biorąc pod uwagę typ konstrukcji, wyróżnia się urządzenia monoblok i split. Składają się one z takich samych komponentów, jednak różni je ich rozmieszczenie. W przypadku pomp ciepła typu split wymiennik ciepła znajduje się w jednostce wewnętrznej. Pozostałe elementy, takie jak sprężarka, parownik oraz zawór rozprężny są zlokalizowane w jednostce umieszczanej na zewnątrz budynku. Z kolei pompa ciepła typu monoblok wszystkie elementy układu chłodniczego ma zamknięte w jednej obudowie.
Czy pompa ciepła ma być samodzielnym źródłem ogrzewania?
Właściwy dobór pomp ciepła do zapotrzebowania energetycznego budynków pozwala stosować te urządzenia jako jedyne źródło ogrzewania. Mogą one służyć również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wydajność pomp ciepła musi być właściwie dopasowana do wielkości budynków oraz liczby osób, które je zamieszkują.
Jakie jest zapotrzebowanie na cele grzewcze i chłodnicze?
Zapotrzebowanie na energię cieplną określa, ile trzeba jej zużyć, aby ogrzać lub schłodzić budynek. Jest to bardzo ważny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze pomp ciepła. Zależy on głównie od powierzchni budynku, liczby użytkowników, a także tego, czy jest on ocieplony. Podczas wyboru pompy ciepła do domu trzeba ocenić zapotrzebowanie cieplne, aby dobrać urządzenie o właściwej mocy. Jeśli będzie zbyt słabe, to dany model pompy ciepła nie będzie w stanie zapewnić komfortu termicznego. Z kolei za duża moc nie będzie w pełni wykorzystywana.
Jakie cechy powinien mieć sterownik do pompy ciepła?
Sterownik pompy ciepła pozwala kontrolować pracę poszczególnych elementów instalacji. Wybierając to urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim łatwość obsługi. Sterownik powinien być intuicyjny, aby korzystanie z niego było komfortowe i nie sprawiało problemów. Dla jeszcze większej wygody warto postawić na modele pozwalające na sterowanie bezprzewodowe. Dzięki temu będziesz mógł sterować temperaturą w swoim domu nawet podczas Twojej nieobecności.
Jakie doświadczenie ma producent pompy ciepła?
Doświadczenie producenta pomp ciepła ma duże znaczenie podczas wyboru konkretnego urządzenia. Najczęściej wpływa bowiem na niezawodność oraz wydajność całej instalacji. Wybierając pompę od sprawdzonego producenta, który działa w branży odnawialnych źródeł energii już od wielu lat, masz pewność, że razem z urządzeniem otrzymasz kompletną dokumentację techniczno-projektową. Takie doświadczone firmy produkują sprzęt z certyfikatami wymaganymi przez przepisy prawa. Dzięki temu masz gwarancję, że jest on w pełni bezpieczny.
Doświadczeni producenci mają także rozbudowaną sieć autoryzowanych doradców handlowych oraz instalatorów oraz sprawny serwis. Wszystko to wpływa korzystnie na komfort korzystania z pompy ciepła.
Dlaczego warto porównywać oferty na pompy ciepła?
Porównanie ze sobą co najmniej kilku ofert pomoże Ci wybrać odpowiednią pompę ciepła spełniającą wszystkie oczekiwania. Zakup tego urządzenia jest sporym wydatkiem, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję odnośnie wyboru konkretnego modelu. Obecnie na rynku działa wielu producentów oferujących nowoczesne rozwiązania grzewcze, ale niektóre z nich są zdecydowanie bardziej warte uwagi od pozostałych. Zanim wybierzesz pompę ciepła, porównaj parametry, chociaż kilku modeli. Z pewnością pomoże Ci w tym przygotowany przez nas ranking. Znajdziesz w nim tylko sprawdzone i przetestowane urządzenia. Dzięki niemu wybierzesz najlepszą pompę ciepła dla Twojego domu.