Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Rodzaje pelletu – różnice, właściwości i wspólne cechy pelletu

rodzaje pelletu
O czym się dowiesz z tego artykułu

Piece na pellet to ekologiczne urządzenia grzewcze, które cieszą się coraz większą popularnością. Poznaj główne rodzaje tego paliwa oraz najważniejsze cechy. Przekonaj się także, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania pelletu.

Jakie są główne rodzaje pelletu i czym się różnią?

Podstawowe rodzaje pelletu to:

  • pellet drzewny,
  • agropellet,
  • pellet z odpadów przemysłowych,
  • pellet węglowy.

Poznaj najważniejsze właściwości i różnice między nimi.

Pellet drzewny powstaje z odpadów drewna, takich jak wiórki czy trociny. Są one prasowane pod wysokim ciśnieniem. Wyróżnia się wysoką kalorycznością i niską zawartością popiołu.

Agropellet wytwarza się z biomasy, czyli odpadów produkcji leśnej i rolnej. Są to najczęściej ziarna, łodygi masy zielonej, słoma lub rośliny energetyczne. W porównaniu z pelletem drzewnym ma niższą kaloryczność i większą zawartość popiołu, ale właściwości tego paliwa zależą od rodzaju użytej biomasy.

Pellet przemysłowy jest wytwarzany z odpadów powstałych w procesie produkcyjnym. Są to najczęściej trociny oraz pyły drzewne. Ma on zazwyczaj dość wysoką kaloryczność, ale podczas spalania emituje zanieczyszczenia. Stosuje się go głównie w dużych obiektach przemysłowych.

Ostatnim rodzajem jest pellet produkowany z odpadów węglowych. Jest to surowiec o wysokiej efektywności energetycznej. Jego stosowanie jest jednak mniej ekologiczne w porównaniu np. z drzewnym ze względu na wyższą emisję zanieczyszczeń.

Znajomość różnic między poszczególnymi rodzajami pelletu jest niezwykle ważna, a powinieneś także przekonać się, jakie korzyści są związane z korzystaniem z paliwa z odpadów drzewnych.

Dlaczego warto wybrać pellet drzewny do ogrzewania?

Warto wybierać pellet drzewny, gdyż jest to ekologiczny opał. Inne ważne zalety to przede wszystkim:

  • wysoka kaloryczność,
  • niska emisja zanieczyszczeń,
  • niska zawartość popiołu,
  • wszechstronne zastosowanie w budynkach mieszkalnych i komercyjnych.

Na rynku dostępny jest pellet iglasty oraz liściasty. Ten pierwszy ma nieco lepsze parametry, a przede wszystkim wyższą wartość opałową, która wpływa na jego wydajność. Oznacza to, że można go zastosować mniej w celu wytworzenia takiej samej ilości ciepła. Jednak pellet liściasty także jest dobrym wyborem, który wspiera wykorzystywanie zrównoważonych źródeł energii i ograniczenie zużycia paliw kopalnych.

Znasz już najważniejsze zalety pelletu drzewnego, ale powinieneś także poznać korzyści związane z opałem z odpadów przemysłowych.

Czy pellet z odpadów przemysłowych jest odpowiednim wyborem?

W niektórych przypadkach pellet z odpadów przemysłowych może być odpowiednim rozwiązaniem. Charakteryzuje się on atrakcyjną ceną ze względu na niższe koszty jego wytworzenia. Do produkcji pelletu wykorzystuje się pozostałości po procesach produkcyjnych, co pozwala na efektywny recykling. Wybierając ten rodzaj paliwa, trzeba mieć na uwadze, że jest ono mniej ekologiczne w porównaniu z innymi omawianymi wariantami. Jest to związane z wyższą zawartością siarki. Wpływa to na zwiększoną emisję szkodliwych substancji, które zagrażają środowisku naturalnemu oraz zdrowiu.

Pellet z odpadów przemysłowych ma swoje zalety, ale warto także rozważyć wybór opału z łusek słonecznika.

Jakie są zalety i wady pelletu z łusek słonecznika?

Pellet z łuski słonecznika to ekologiczne paliwo, gdyż w procesie produkcji nie stosuje się chemicznych dodatków. Jest to najbardziej wydajny pellet agro o wysokiej wartości opałowej i niskiej wilgotności. Podczas procesu spalania powstaje jednak więcej popiołu w porównaniu z wcześniej omawianymi rodzajami ekologicznego paliwa. Wpływa to na konieczność częstego czyszczenia urządzeń grzewczych.

Zaletą pelletu z łusek słonecznika jest jego przystępna cena oraz stosunkowo niskie koszty ogrzewania domu. Może być wykorzystywany zarówno w piecach, kotłach, jak i kominkach. Urządzenie grzewcze musi być jednak dostosowane do tego rodzaju paliwa.

Jeśli znasz już wady i zalety pelletu z łuski słonecznika, powinieneś dowiedzieć się więcej na temat pelletu węglowego.

Czym charakteryzuje się pellet węglowy i kiedy warto go stosować?

Pellet węglowy stosuje się głównie w dużych kotłowniach przemysłowych. Ma wysoką wartość kaloryczną, dlatego zapewnia efektywne ogrzewanie dużych obiektów. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacyjne. Pellet z węgla charakteryzuje się jednak także wyższą emisją zanieczyszczeń w porównaniu z innymi rodzajami ekologicznego paliwa. Wpływa to więc niekorzystnie na środowisko naturalne.

Pellet węglowy może być efektywnym paliwem w niektórych przypadkach. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze tego rodzaju paliwa.

Jakie parametry jakościowe są kluczowe przy wyborze pelletu?

Wybierając pellet, należy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj urządzenia grzewczego,
  • zalecenia producenta,
  • parametry jakościowe opału,
  • cenę i dostępność pelletu.

System grzewczy musi być przystosowany do konkretnego rodzaju pelletu, gdyż w przeciwnym razie nie spełni on swojej funkcji. Stosowanie niewłaściwie dobranego opału może skutkować także uszkodzeniem urządzenia. Należy zawsze wybierać pellet certyfikowany od znanych producentów.

Przed wyborem konkretnych rodzajów pelletu, należy zapoznać się ze specyfikacją techniczną kotła lub pieca. Zapewni to bezpieczeństwo oraz efektywność stosowania tego paliwa. Warto także uwzględnić indywidualne potrzeby użytkowników. Biorąc pod uwagę te parametry, z pewnością dopasujesz odpowiedni rodzaj pelletu.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić