fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Termomodernizacja mazowieckie – dofinansowanie 2023

O czym się dowiesz z tego artykułu

Termomodernizacja stanowi sposób na przystosowanie starszych budynków do nowoczesnych wymogów energetycznych. Ich użytkownikom umożliwia natomiast obniżenie zużycia energii i kosztów jej pozyskania. Sprawdź, na czym dokładnie polega termomodernizacja i jakie dofinansowanie projektów z nią związanych można uzyskać na terenie województwa mazowieckiego.

Co wchodzi w zakres termomodernizacji?

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych czy budynków komercyjnych obejmuje wszystkie prace umożliwiające zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Należą do nich:

 • ocieplenie stropodachu, ścian zewnętrznych i przegród wewnętrznych,
 • wymiana stolarki drzwiowej i okiennej na bardziej energooszczędną,
 • usprawnienie systemu przygotowania ciepłej wody,
 • modernizacja lub wymiana systemu grzewczego i źródła ciepła,
 • instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją)
 • zastosowanie technologii polegającej na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Najlepsze efekty zapewnia połączenie wszystkich tych metod, choć nie zawsze prace mają aż tak szeroki zakres.

Jakie są kolejne etapy termomodernizacji?

Odpowiednia kolejność prac zapewni optymalne efekty termomodernizacji. Zaleca się zastosowanie następującego porządku:

 1. ocieplenie budynku, które pozwoli ograniczyć straty ciepła i oszacować zapotrzebowanie energetyczne niezbędne np. przy doborze źródła ciepła;
 2. prace związane z wymianą stolarki i poprawą wentylacji – montaż obejmuje energooszczędną stolarkę oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją;
 3. modernizacja instalacji grzewczej z możliwością wymiany źródeł ciepła – najczęściej w ramach tych prac wymienia się węzły cieplne i montuje energooszczędne, wydajne urządzenia grzewcze.

Dodatkowo można zdecydować się na montaż instalacji OZE – takich jak instalacja fotowoltaiczna lub pompa ciepła.

Dlaczego ocieplenie domu odgrywa kluczową rolę w trakcie termomodernizacji?

Mostki termiczne w przegrodach zewnętrznych to zazwyczaj główny powód strat ciepła, a tym samym obniżenia efektywności energetycznej budynku. Właściwe ocieplenie może ją zwiększyć nawet o 30-40%. Dzięki temu instalacja centralnego ogrzewania może być zasilana źródłem ciepła o mniejszej mocy. Ocieplenie budynku w pierwszej kolejności pozwala odpowiednio zaprojektować modernizację instalacji grzewczej na dalszym etapie termomodernizacji.

Termomodernizacja 2023 – jakie dofinansowanie?

Jeśli planujesz termomodernizację w 2023 roku, możesz uzyskać wsparcie finansowe. Dla osób prywatnych zapewnia je przede wszystkim program Czyste Powietrze. Maksymalna kwota dofinansowania uzyskana przez jednego beneficjenta może wynieść nawet 135 tys. zł! Ponadto dopłaty do termomodernizacji zapewnia lokalny program StopSmog (dostępny w niektórych gminach województwa mazowieckiego), a koszt przeprowadzonych prac można odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Termomodernizacja 2023 a program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze pozwala pozyskać dofinansowanie projektów dążących do zmniejszenia zużycia energii i emisji spalin. Najwyższy poziom dofinansowania można uzyskać, decydując się na kompleksową termomodernizację przeprowadzoną na podstawie audytu energetycznego i zmniejszającą zapotrzebowanie na energię użytkową na cele ogrzewania i wentylacji do 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40%. Wysokość dotacji zależy też od średnich dochodów na osobę w gospodarstwie domowym – maksymalny poziom dofinansowania pokrywa nawet 100% kosztów kwalifikowanych w wysokości do 135 tys. zł. Ogólna pula środków przeznaczona na program wynosi 103 mln zł.

Program Czyste Powietrze z prefinansowaniem

Prefinansowanie zapewnia możliwość otrzymania dotacji z programu Czyste Powietrze jeszcze przed rozpoczęciem prac w ramach projektu termomodernizacji. Jest to dofinansowanie przeznaczone dla osób planujących wymianę starego pieca (tzw. kopciucha). Prefinansowanie jest dostępne w formie zaliczki w wysokości 50% przyznanej kwoty dofinansowania przypadającej na dany rodzaj przedsięwzięcia.

Termomodernizacja 2023 – gdzie złożyć wniosek?

Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek lub lokal mieszkalny objęty przedsięwzięciem.

Wniosek można złożyć przez internet (gwd.nfosigw.gov.pl), podpisując go podpisem kwalifikowanym lub zatwierdzając profilem zaufanym. Innym sposobem jest wypełnienie wniosku online, wydrukowanie go i osobiste dostarczenie do WFOŚiGW (dla mieszkańców województwa mazowieckiego w Warszawie). Wnioski może też przyjmować urząd gminy, z którym WFOŚiGW podpisał porozumienie.

Banki, które biorą udział w programie „Czyste Powietrze”

W ramach programu Czyste Powietrze można też uzyskać kredyt na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Jest to możliwe w następujących bankach:

 • Alior Bank (od 6.07.2021 r.),
 • Bank Ochrony Środowiska (od 6.07.2021 r.),
 • BNP Paribas Bank Polska (od 27.09.2021 r.),
 • Credit Agricole Bank Polska (od 26.10.2021 r.),
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (od 16.12.2021 r.),
 • Banki Spółdzielcze z Grupy BPS,
 • SGB-Bank S.A. wraz z Bankami Spółdzielczymi SGB (od 19.01.2022 r.).

Ulga termomodernizacyjna 2023

Dodatkową korzyścią dla osób inwestujących w termomodernizację jest specjalna ulga podatkowa. Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kwoty przeznaczonej na termomodernizację (do wysokości 53 tys. zł na osobę). W przypadku małżonków maksymalna kwota odliczenia to 106 tys. zł na gospodarstwo domowe (bez względu na to, czy rozliczają się razem, czy oddzielnie).

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić