fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Tona peletu – na ile starcza? Wyjaśniamy

O czym się dowiesz z tego artykułu

Ogrzewanie pelletem cieszy się ogromną popularnością. Jest to ekologiczny materiał opałowy o doskonałej wydajności. Wiele osób zastanawia się, na ile wystarcza tona pelletu. Koniecznie dowiedz się, jakie są koszty ogrzewania domu tym rodzajem paliwa i ile go potrzebujesz do wytworzenia ciepła. Dzięki temu ocenisz, czy zamówiona przez Ciebie ilość pelletu jest wystarczająca.

Na ile starcza tona pelletu?

To, na ile wystarczy tona pelletu, zależy od wielu czynników. Najważniejsze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę, to przede wszystkim:

  • powierzchnia domu,
  • rodzaj zastosowanego ocieplenia budynku,
  • szczelność okien i drzwi,
  • warunki atmosferyczne,
  • indywidualne potrzeby mieszkańców.

Im większy dom oraz gorszej jakości izolacja, tym zużycie pelletu będzie większe. Koszty ogrzania domu będą także większe, jeśli na zewnątrz przez długi czas będzie utrzymywała się niska temperatura.

To, ile pelletu w ciągu doby spala piec, zależy także od jakości urządzenia. Duże znaczenie ma też klasa samego paliwa. Warto wybierać nowoczesne urządzenia wyposażone w bezobsługowe podajniki. Dzięki nim piec staje się praktycznie bezobsługowy. Z kolei kupując pellet drzewny, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Bardzo często w parze z oszczędnością idzie niska jakość tego ekologicznego paliwa. W efekcie piec będzie zużywał go zdecydowanie więcej, jego spalanie będzie wyższe, co finalnie i tak przełoży się na większe wydatki.

Ile potrzeba pelletu na rok?

Aby obliczyć zużycie pelletu, można do tego wykorzystać praktyczne kalkulatory dostępne w sieci. Wystarczy wprowadzić w nich niezbędne dane. Spalanie pelletu zależy także od mocy kotła. Należy przyjąć, że w przypadku urządzenia 10 kW w ciągu roku zużyjesz 2-3 tony. Z kolei piec o mocy 15 kW potrzebuje od 4 do 5 ton paliwa opałowego.

Ile ton pelletu na 150 m2?

Zużycie pelletu w przypadku domu o powierzchni 150 m2 wynosi około 2-3 tony. Może być ono nieco większe, jeśli sezon grzewczy przedłuży się z powodu panujących warunków atmosferycznych. W sezonie letnim zużycie pelletu na dobę jest bardzo małe, gdyż piec pracuje jedynie, aby przygotować ciepłą wodę użytkową.

Ile pelletu na dobę 100 m2?

Należy przyjąć, że do ogrzania domu o powierzchni do 100 m2 na dobę potrzeba około 20 kg pelletu. Jest to uśredniona wartość, gdyż oczywiste jest, że w sezonie grzewczym piec zużywa więcej paliwa niż poza nim. Latem spalanie nie powinno przekraczać 3 kg pelletu w ciągu doby.

Ile ton pelletu na miesiąc?

To, ile biomasy drzewnej będziesz potrzebować do ogrzania domu w ciągu miesiąca, zależy przede wszystkim od tego, czy jest to sezon grzewczy. Zakładając zużycie dobowe na poziomie około 20 kg zimą, należy przyjąć, że piec zużyje około 600 kg miesięcznie. Natomiast latem powinno wystarczyć około 100-120 kg tego paliwa.

Jak obliczyć, ile kosztuje ogrzewanie na zimę?

Jak już wiesz, to na ile starczy tona pelletu, zależy od wielu czynników. Aby określić, ile materiału opałowego potrzebujesz, musisz obliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku. Na ten parametr wpływa nie tylko wielkość domu, ale także rodzaj izolacji. Im budynek jest lepiej zabezpieczony przed utratą ciepła, tym zużycie pelletu będzie niższe.

Obliczając koszty zakupu paliwa opałowego na zimę, musisz wziąć pod uwagę także to, czy kocioł służy do jednoczesnego ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody. Jeśli tak, to zużycie pelletu będzie nieco większe. Istotne jest także to, ile osób mieszka w domu.

Należy przyjąć, że średnie zapotrzebowanie energetyczne w przypadku budynków ocieplonych wynosi 70 kW/m2 rocznie. Wzrasta ono do 150 kW/m2 w ciągu roku, jeśli dom jest słabo ocieplony, a straty ciepła są na wysokim poziomie.

Ile kosztuje opalanie pelletem?

Pellet należy do grupy biopaliw, które są nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Ta metoda ogrzewania domu pozwala sporo zaoszczędzić w porównaniu np. z ogrzewaniem elektrycznym czy gazowym. W ubiegłym roku ceny pelletu bardzo szybko się zmieniały. Znając roczne zużycie tego paliwa opałowego, można obliczyć średnie koszty ogrzania budynku oraz przygotowania ciepłej wody.

Aktualnie pellet kosztuje około 1600-2000 zł za tonę. Zakładając, że średni koszt to 1800 zł można łatwo obliczyć, że w przypadku domu do 150 m2 zasilanie kotła będzie kosztowało od 3600 do 5400 zł rocznie. Jeśli Twój dom ma powierzchnię około 200 m2, to do jego ogrzanie będzie Cię kosztowało od 9000 do 10800 zł.

Obliczając koszt ogrzania mieszkania czy domu, należy wziąć pod uwagę także to, czy jest to nowy budynek. Ogrzanie w pierwszym sezonie jest najczęściej zdecydowanie droższe niż w kolejnych latach. Wynika to z faktu, że nowy dom jest nienagrzany. Potrzeba więc więcej ciepła, aby wewnątrz utrzymać optymalną temperaturę.

Czy opłaca się ogrzewanie pelletem? Podsumowanie

Ogrzanie domu za pomocą kotła to bez wątpienia największy koszt eksploatacyjny każdego właściciela budynku jednorodzinnego. Może on być naprawdę wysoki. Świetnym rozwiązaniem jest jednak zakup kotła na pellet. Jest to ekologiczne paliwo wytwarzane z biomasy, które wyróżnia się wydajnością. Ogrzewanie pelletem jest zdecydowanie tańsze niż w przypadku gazu czy prądu. Warto wybierać wysokiej jakości materiał opałowy, który wyróżnia się wysoką kalorycznością.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić