fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Wymiana kopciuchów – do kiedy? Terminy dla poszczególnych województw

O czym się dowiesz z tego artykułu

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem w Polsce. Z tego powodu powstały odrębne przepisy dotyczące wymiany kopciuchów na inne formy ogrzewania. Do kiedy trzeba to zrobić? Otóż zależy to od tego, w jakim województwie mieszkasz.

Do kiedy trzeba wymienić kopciucha? Poznaj obowiązkowy termin wymiany kotła w twoim województwie

Uchwały antysmogowe mogą przyjmować sejmiki wojewódzkie, dlatego przepisy w poszczególnych miastach i regionach znacznie się od siebie różnią. Stąd właśnie wynikają nieścisłości dotyczące terminu obowiązkowej wymiany kopciucha na inne źródło ciepła. W niektórych miejscach w kraju konieczne jest pozbycie się urządzeń o klasie niższej niż 3, 4 lub 5. W innych możliwe jest stosowanie wyłącznie ekologicznego sprzętu do ogrzewania.

Kopciuchy to potoczna nazwa kotłów bezklasowych, które nie spełniają żadnych norm emisji, a więc powodują powstawanie smogu. Ich stosowanie generuje więc wiele zanieczyszczeń, wpływających niekorzystnie na jakość powietrza. Kopciuchy są najczęściej stosowane w starszych budynkach jednorodzinnych, które od lat nie były modernizowane. Obecnie nadszedł czas na wymianę takich urządzeń, zgodnie z przyjętymi ustawami.

Terminy wymiany kopciuchów w poszczególnych województwach:

  • podkarpackie i śląskie – do końca 2021 roku,
  • małopolskie, mazowieckie, łódzkie – do końca 2022 roku,
  • świętokrzyskie – do 1 lipca 2023 roku,
  • dolnośląskie – do 1 lipca 2024 roku,
  • pomorskie – do 1 września 2024 roku,
  • lubuskie – do końca 2026 roku,
  • kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie – do końca 2024 roku.

Ponadto w województwie podkarpackim i śląskim od 2022 roku nie można stosować kotłów bez tabliczki znamionowej oraz tych starszych niż 10 lat. Warto upewnić się co do zgodności użytkowanych źródeł ciepła z obecnie obowiązującymi przepisami.

Do kiedy trzeba wymienić piece węglowe?

Całkowita rezygnacja z pieców na paliwa stałe zależy przede wszystkim od ustaw przyjętych przez samorządy w wybranych regionach Polski. W niektórych województwach termin wymiany tych urządzeń już minął. W innych możliwe jest wstrzymanie się z inwestycją aż do 2026 roku, co daje więcej czasu na zgromadzenie niezbędnych środków. Wymiana pieca podlega jednak dofinansowaniom, dlatego realny koszt takiego przedsięwzięcia zwykle jest niższy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Przepisy dotyczące kopciuchów w każdym regionie mogą być zupełnie inne, inny jest więc też czas na wymianę kopciucha. Z tego powodu konieczne jest zapoznanie się z ustawami przyjętymi przez samorządy dla konkretnego województwa. Według Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków obecnie na wymianę czeka w całej Polsce nawet kilka milionów kopciuchów.

Co, jeśli nie wymienię kopciucha?

W całym kraju należy wymienić kotły niespełniające norm – czy nam się to podoba, czy nie. W przeciwnym razie narażamy się na ryzyko nałożenia dużych kar finansowych. W najgorszym wypadku wynoszą one aż 5 tysięcy złotych. Ukarane osoby są zobowiązane do niezwłocznej wymiany kotła, po to aby nie narazić się na kolejne konsekwencje finansowe.

Dotacje, które ułatwią inwestycje w ekologiczne źródło ciepła

W Polsce istnieją dotacje pozwalające na ograniczenie kosztów inwestycji. To np. program Czyste Powietrze, działający na terytorium całego kraju. W poszczególnych regionach można skorzystać także z lokalnych dofinansowań do montażu instalacji grzewczych zgodnych z obecnie obowiązującymi normami.

W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli chodzi o lokalne dotacje, mogą one wynieść nawet 90% kosztów całej inwestycji. Oznacza to, że wymiana kopciucha na piec z certyfikatem ekoprojektu jest bardzo tania, co zachęca Polaków do inwestowania w proekologiczne rozwiązania. Ma to na celu poprawę jakości powietrza, czyli wpływa bezpośrednio na zdrowie mieszkańców danego regionu.

Uchwały antysmogowe – czego dotyczą i jakie województwa je przyjęły?

Obecnie uchwały dotyczące wymiany kopciuchów na ekologiczne urządzenia grzewcze zostały przyjęte w niektórych województwach. Nie przyjęto ich m.in. w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. W woj. opolskim obowiązuje natomiast jedynie ograniczenie dotyczące paliw. W pozostałych województwach określono precyzyjnie termin, do którego mieszkańcy mają czas na wymianę starego pieca na nowy, spełniający wymogi ekologiczne.

Na co wymienić kopciucha?

Kopciuchy na paliwo stałe, jakim jest węgiel, można wymienić na wiele innych typów ogrzewania. Doskonale sprawdzą się m.in. kotły i piece na pellet. Bardziej ekologicznym źródłem ciepła niż piec jest pompa ciepła – gruntowa, powietrzna lub wodna. Zaleca się, aby takie urządzenie działało w połączeniu z fotowoltaiką, co pozwala na zmniejszenie kosztów utrzymania systemu. Alternatywą dla kopciucha – jeśli nie chcemy bądź nie możemy zastosować pompy ciepła – jest też kocioł na gaz ziemny.

Obecnie istnieją też dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej produkującej prąd podłączanej bezpośrednio do systemu ogrzewania elektrycznego. Takie rozwiązania cieszą się ostatnio sporą popularnością, a pozwalają m.in. na automatyczne programowanie ustawień i zarządzanie nimi z poziomu aplikacji.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić