fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Rekuperacja
Warszawa i okolice

Systemy wentylacji mechanicznej

Rolą wentylacji mechanicznej jest dostarczenie optymalnej ilości świeżego powietrza do budynku i usuwanie z niego powietrza zanieczyszczonego. W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej wentylacja mechaniczna charakteryzuje się możliwością regulacji ilości powietrza dostarczanego do budynku niezależnie od warunków atmosferycznych, a wpływ na jej intensywność ma użytkownik systemu. Zaletą systemu wentylacji mechanicznej jest możliwość zastosowania odzysku ciepła, co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania i zdecydowanie poprawić jakość powietrza i komfort życia.

Montaż systemu rekuperacji z eko2020

Firma eko2020 specjalizuje się w profesjonalnym montażu systemu rekuperacji na terenie Warszawy i całego województwa mazowieckiego. Wykorzystujemy sprawdzone metody pracy i technologie, które pozwalają na stworzenie wydajności, funkcjonalnych instalacji dla domu. Dopasowujemy wszystkie elementy systemu do charakterystyki budynku.

Sam montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją trwa od 5 do 10 dni. Dokładny czas zależy od stopnia skomplikowania zlecenia i wielkości nieruchomości.

Dlaczego warto zamontować wentylację mechaniczną z eko2020?

Nasza firma zajmuje się nie tylko montażem wentylacji i rekuperacji. Instalujemy też inne systemy domowe, oszczędzając Państwa czas. Dzięki nam nie muszą Państwo szukać osobnych wykonawców. To my zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi pracami.

Oferujemy kompleksowy zakres usług. Przeprowadzamy konsultacje, pomagamy dobrać odpowiednie rozwiązania technologiczne, montujemy urządzenia, a w kolejnych miesiącach wykonujemy ich serwis – gwarancyjny i pogwarancyjny. Służymy wsparciem na każdym etapie zlecenia.

Zachęcamy do kontaktu. Wspólnie omówimy szczegóły rekuperacji idealnej dla Państwa budynku. 

Oferujemy kompleksowy zakres usług

Przeprowadzamy konsultacje

Pomagamy dobrać odpowiednie rozwiązania technologiczne

Montujemy urządzenia, a w kolejnych miesiącach wykonujemy ich serwis – gwarancyjny i pogwarancyjny

Służymy wsparciem na każdym etapie zlecenia.

Jak zamówić system rekuperacji?

Proces zakupowy naszych systemów rekuperacji nie jest skomplikowany. Wystarczy:

zadzwonić do nas lub skontaktować się z nami mailowo;

przedstawić nam swoje oczekiwania, budżet i szczegóły związane z budynkiem;

ustalić z nami termin wizyty specjalistów w Państwa budynku lub dostarczyć potrzebne zdjęcia;

doprecyzować szczegóły i złożyć zamówienie.

Cena solidnego montażu systemu rekuperacji w Warszawie przez naszych specjalistów zawsze jest ustalana indywidualnie. Podczas rozmowy określamy koszt i termin realizacji zlecenia.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. 

Zapraszamy!  

Wszystko, co warto wiedzieć o systemie rekuperacji

Zanim zdecydują się Państwo na instalację rekuperacji, warto dowiedzieć się, jak działa i co wpływa na jej wydajność. Firma eko2020 dzieli się z Państwem wiedzą na temat takich systemów, by pomóc zrozumieć ich funkcjonowanie i wybrać urządzenie, które sprawdzi się najlepiej w danym budynku.

Interesuje Państwa profesjonalny montaż rekuperacji i fachowe doradztwo? Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami oraz zapoznania się z poniższymi informacjami o tym systemie.

Skrzynki rozprężne systemu PE-FLEX®

Skrzynki rozprężne systemu PE-FLEX® służą do połączenia elastycznych przewodów wentylacyjnych PE-FLEX® z anemostatami. W ofercie znajdują się skrzynki rozprężne wykonane ze stali nierdzewnej oraz skrzynki wykonane z poliwęglanu wzmacnianego włóknami. Występują one w różnych wariantach przyłączeniowych i wszystkie posiadają mufy do podłączenia kanałów wentylacyjnych z wbudowaną uszczelką i montażem na KLIK. Gwarantuje to bardzo szybkie i proste zamontowanie skrzynek rozprężnych w instalacji. Skrzynki umożliwiają montaż systemu wentylacji mechanicznej zarówno pod sufitem, jak i bezpośrednio na stropie.

 • Skrzynki wykonane są z wytrzymałego poliwęglanu i posiadają ergonomiczny kształt, a wysokość korpusu to jedynie 6 cm
 • Mogą być montowane w warstwie ocieplenia stropu
 • Polipropylenowe mufy przyłączeniowe pozwalają na szybki i łatwy montaż przewodów PE-FLEX® – wystarczy wsunąć rurę do momentu słyszenia „klik”!
 • Wbudowana w mufę uszczelka zapewnia dużą szczelność instalacji
 • Skrzynki występują w wersjach sufitowych i podłogowych
 • Posiadają uchwyty ułatwiające montaż skrzynek
 • Występują są z podejściem nyplowym (do przedłużenia kształtką) i mufowym (do bezpośredniego podłączenia ramki anemostatu).
 • Dostępne w trzech wariantach: 4 x Ø50 mm, 2 x Ø75 mm oraz 3 x Ø75 mm

Odmiany skrzynek rozprężnych z poliwęglanu

Skrzynka podłogowa

Umożliwia rozprowadzenie instalacji na stropie w warstwie izolacji

Skrzynka sufitowa

Umożliwia montaż skrzynki i rozprowadzenie instalacji pod sufitem

Skrzynka mufowa

Umożliwia montaż ramki anemostatu bezpośrednio w skrzynce rozprężnej

Montaż skrzynek rozprężnych

Ubytki powstałe pomiędzy otworem w stropie, a przedłużką należy uszczelnić pianką montażową

Skrzynki mogą być montowane na stropie, w warstwie ocieplenia. Minimalna grubość izolacji dla rury Ø75 mm to 8 cm oraz 5-6 cm dla rury Ø50 mm

Gdy sufit obniżony jest o więcej niż 10-12 cm, to należy użyć specjalnej przedłużki do skrzynki nyplowej

Montaż kanałów wentylacyjnych PE-FLEX® w skrzynkach

 • Przed wprowadzeniem przewodu do króćca należy przyciąć równo jego końcówkę za pomocą specjalnego nożyka
 • Dzięki zamontowanej w środku króćca uszczelce nie ma potrzeby nakładania jej jako osobnego elementu na przewód
 • Przycięty kanał wentylacyjny należy wprowadzić do króćca skrzynki, aż do usłyszenia “klik!”
 • W ten sam sposób należy zamontować pozostałe przewody PE-FLEX® w skrzynce

Lokalizacja skrzynek rozprężnych i anemostatów

Rozmieszczenie anemostatów nawiewnych powinno zapewnić wentylacje pomieszczeń w całej ich kubaturze. Nawiew powietrza może być realizowany z poziomu podłogi, sufitu lub ze ściany. Najbardziej efektywne jest stosowanie nawiewu w górnej strefie pomieszczenia. Anemostaty wywiewne również powinny być umieszczone w górnej strefie pomieszczeń (ściana, sufit). Takie umiejscowienie elementów nawiewnych i wywiewnych powoduje prawidłową cyrkulacje powietrza w pomieszczeniu.

LOKALIZACJA ANEMOSTATÓW NAWIEWNYCH

LOKALIZACJA ANEMOSTATÓW WYWIEWNYCH

Przewody wentylacyjne
PE-FLEX®

Podstawowym elementem systemu wentylacji PE-FLEX® są przewody wentylacyjne PE-FLEX® wykonane z pierwszogatunkowego tworzywa PE-HD. Wewnętrzna gładka, dwuwarstwowa rura wentylacyjna PF-FLEX® przeznaczona jest do połączenia skrzynek rozdzielczych ze skrzynkami rozprężnymi i przesyłu powietrza wentylacyjnego. W celu dodatkowej ochrony tworzywowe kanały wentylacyjne PE-FLEX® posiadają powłokę wewnętrzną zawierającą dodatki bakteriobójcze, grzybobójcze i antystatyczne.
 • Wykonane są z wysokiej jakości tworzywa PE-HD, które zapewnia pełną higienę instalacji.

 • Wewnętrzna warstwa przewodu wentylacyjnego PE-FLEX® posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antystatyczne.

 • Zewnętrzne karby zapewniają rurze dużą elastyczność oraz wysoką wytrzymałość, a gładka powłoka wewnętrzna minimalizuje opory powietrza w instalacji i umożliwia czyszczenie kanałów.

 • Zamknięte pustki powietrzne w obwodzie rury w dużym zakresie tłumią hałas spowodowany przepływającym w środku powietrzem oraz izolują termicznie.

 • Wytrzymałość i doskonała elastyczność kanałów pozwala na bardzo uniwersalne rozprowadzenie instalacji w domu, np. poprzez umieszczenie rur w warstwie izolacji stropu lub w przestrzeni sufitu podwieszanego.

 • Dostępne są w trzech wersjach – o średnicy Ø50 mm, Ø75 mm oraz Ø90 mm.

Przykład montażu systemu wentylacyjnego

Montaż kanałów wentylacyjnych PE-FLEX

 • Skrzynki oraz rury wentylacyjne montujemy bezpośrednio na stropie.
 • Instalacja zostaje ukryta w warstwie izolacji stropu np. w styropianie, który powinien mieć minimum taką samą grubość co średnica rury.
 • Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie grubszej warstwy izolacji stropu i zakrycie całej instalacji wentylacyjnej
 • Ogrzewanie podłogowe można zamontować bezpośrednio nad przewodami PE-FLEX® – obie instalacje nie kolidują ze sobą.
 • Montując skrzynkę rozprężną należy wykonać otwór w stropie. Od dołu widoczny jest tylko anemostat, a cała instalacja zostaje przykryta wylewką betonową i podłogą

Przejściówki 4x50/2x75

Zastosowanie przejściówek wentylacyjnych

Umożliwiają doprowadzenie instalacji w miejsca gdzie zastosowanie rury Ø75 mm jest niemożliwe ze względu na grubość posadzki

Umożliwiają doprowadzenie instalacji w miejsca gdzie zastosowanie rury Ø75 mm jest niemożliwe ze względu na grubość posadzki

Umożliwiają doprowadzenie instalacji w miejsca gdzie zastosowanie rury Ø75 mm jest niemożliwe ze względu na grubość posadzki

Skrzynki rozdzielcze

Skrzynki rozdzielcze są punktem wyjścia całego systemu wentylacji mechanicznej PE-FLEX®. To od nich instalacja rozchodzi się po całym budynku za pomocą zielonych przewodów wentylacyjnych PE-FLEX®. Wykonane są ze stali nierdzewnej i posiadają tworzywowe mufy z przyłączem na KLIK. Każdy system wentylancyjny powinien składać się z co najmniej dwóch rozdzielaczy – nawiewnego i wyciągowego.

W systemie PE-FLEX® skrzynki rozdzielcze produkowane są pod indywidualne zamówienie – mogą mieć dowolne wymiary i rozkład króćców przyłączeniowych. Wystarczy zaprojektować je w naszym programie BOXMAKER, zamówić i opłacić, a będą gotowe do wysyłki w ciągu 24 godzin. Optymalnie dobrane rozdzielacze pozwolą wykonać instalacje wentylacyjną oraz podłączyć rekuperator szybciej, łatwiej i lepiej.

 • Wykonane są ze stali nierdzewnej i posiadają mufy z polipropylenu z wbudowanymi uszczelkami i montażem na KLIK kanałów wentylacyjnych PE-FLEX®.
 • Mogą mieć dowolne, niestandardowe wymiary i posiadać różne kombinacje króćców i muf przyłączeniowych – sam o tym decydujesz, dostosuj je pod konkretny projekt.
 • Możesz zamówić płaskie skrzynki do ukrycia w posadzce lub w wersji z kilkoma rzędami króćców.
 • Mogą być wykonane w wersji przelotowej – z króćcami przyłączeniowymi naprzeciwko siebie.
 • Sam zaznaczasz gdzie mają znajdować się uszy montażowe.
 • Zamówione i opłacone w dni robocze do godziny 15 – gotowe do wysyłki zawsze na następny dzień roboczy!

REKUPERATOR

Rekuperator jest centralnym elementem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jest to urządzenie wymuszające wymianę powietrza w domu i odpowiadające za odzysk ciepła (rekuperację) z powietrza wywiewanego. Usuwa on zanieczyszczone powietrze z domu zastępując je świeżym, zewnętrznym i filtrowanym powietrzem przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach zapewniając przy tym komfort cieplny. Głównymi elementami centrali wentylacyjnej są dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny – a odzysk ciepła zapewnia wymiennik ciepła, w którym dwa strumienie przepływającego powietrze nie mieszają się, ale oddają wzajemnie energię, czyli ciepło.

Rekuperator wraz z systemem dystrybucji powietrza PE-FLEX® stanowi kompletny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu.

Montaż rekuperatora

Przewody

doprowadzające i odprowadzające powietrze do urządzenia powinny być możliwie krótkie.

Konieczne

jest zapewnienie dostępu do urządzenia w celu wymiany filtrów, przeprowadzenia konserwacji i ewentualnych napraw

Temperatura

powietrza w pomieszczeniu przeznaczonym do montażu centrali powinna być wyższa niż 5°C.

Warto

zapobiec przenoszeniu się hałasu do pomieszczeń mieszkalnych (nie montować rekuperatora blisko wyłazu strychowego, drzwi, itp.)

Trzeba

pamiętać o doprowadzeniu odpowiedniego kabla do sterownika lub połączenia rekuperatora z routerem (przy sterowaniu przez internet).

Należy

uwzględnić możliwość odprowadzenia kondensatu do kanalizacji.

REKUPERATOR NA PODDASZU

REKUPERATOR W PRZESTRZENI MIESZKALNEJ (NP. W KOTŁOWNI)

Gdzie umieścić czerpnię i wyrzutnię?

Podstawowe zasady montażu czerpni i wyrzutni:

 • Czerpnie powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w sposób umożliwiający pobieranie jak najczystszego oraz w okresie letnim jak najchłodniejszego powietrza.
 • Czerpni powietrza nie należy lokalizować w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo napływu powietrza wywiewanego z wyrzutni lub zanieczyszczeń z kominów dymnych.
 • Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i zgrupowania miejsc postojowych dla więcej niż 20 samochodów, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.
 • Czerpnie powietrza sytuowane na dachu budynku powinny być tak lokalizowane, aby dolna krawędź otworu wlotowego znajdowała się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, na której są zamontowane oraz aby została zachowana odległość co najmniej 6 m od wywiewek kanalizacyjnych.
 • Powietrze wywiewane z budynków lub pomieszczeń, zanieczyszczone w stopniu przekraczającym wymagania określone w przepisach odrębnych, dotyczących dopuszczalnych rodzajów i ilości substancji zanieczyszczających powietrze zewnętrzne, powinno być oczyszczone przed wprowadzeniem do atmosfery.
 • Wyrzutnie powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w miejscach umożliwiających odprowadzenie wywiewanego powietrza bez powodowania zagrożenia zdrowia użytkowników budynku i ludzi w jego otoczeniu oraz wywierania szkodliwego wpływu na budynek.
 • Dolna krawędź otworu wyrzutni z poziomym wylotem powietrza, usytuowanej na dachu budynku, powinna znajdować się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, na której wyrzutnia jest zamontowana, oraz 0,4 m powyżej linii łączącej najwyższe punkty wystających ponad dach części budynku, znajdujących się w odległości do 10 m od wyrzutni, mierząc w rzucie poziomym.
 • Usytuowanie wyrzutni powietrza na poziomie terenu jest dopuszczalne tylko za zgodą i na warunkach określonych przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
 • Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:
  • powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia,
  • przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien w odległości co najmniej 8 m,
  • okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni – co najmniej 2 m,
  • czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.
 • Odległość wyrzutni dachowych, mierząc w rzucie poziomym, nie powinna być mniejsza niż 3 m od:
  • krawędzi dachu, poniżej której znajdują się okna,
  • najbliższej krawędzi okna w połaci dachu,
  • najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.

W skrócie

 • Czerpnię i wyrzutnię należy montować co najmniej 2 metry od siebie (jeżeli jest taka możliwość, warto zwiększyć odległość do sześciu metrów lub więcej).

 • Warto ulokować czerpnię z tej strony budynku, gdzie będzie mniejsza szansa na zaciąganie uciążliwych zapachów i zanieczyszczeń.

 • Zamontowanie czerpni i wyrzutni w podbitce jest bardzo dobrym pomysłem.

 • Czerpnię i wyrzutnię warto zamontować na wysokości co najmniej dwóch metrów od poziomu gruntu.

 • Nie należy umieszczać wyrzutni w bezpośrednim sąsiedztwie okna.

 • Należy pamiętać o dostępie do kratek – co jakiś czas warto je czyścić i sprawdzać drożność.

Podłączenie rekuperatora do instalacji

 • Rekuperator powinien być podłączony do instalacji wentylacyjnej za pomocą izolowanych kanałów sztywnych lub elastycznych.
 • Przewody łączące rekuperator z czerpnią i wyrzutnią, jeżeli prowadzone są przez ogrzewane pomieszczenia, powinny posiadać dodatkową warstwę izolacji minimalizującą straty ciepła w pomieszczeniu – to samo dotyczy kanałów biegnących do skrzynek rozdzielczych w przypadku, gdy znajdują się one w strefie nieogrzewanej.
 • Średnica rur podłączeniowych nie powinna być zbyt mała. Jeżeli poszczególne odcinki są długie, to należy dodatkowo zwiększyć ich średnicę. W celu minimalizowania oporów, kratki czerpni i wyrzutni powinny mieć również średnicę o jeden rozmiar większą niż króćce w rekuperatorze.
 • Na kanałach nawiewnych i wywiewnych powinny zostać zamontowane tłumiki. Skrzynki rozdzielcze można podłączyć też za pomocą kanałów elastycznych SONODEC CLASSIC. Przewody te posiadają mikroperforację, która działa jak tłumik akustyczny.

Gruntowy wyniennik ciepła

Gruntowe wymienniki ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w ziemi, gdzie na głębokości około dwóch metrów panuje stała temperatura. W układzie GWC powietrze, zanim trafi do rekuperatora, zostaje w zależności od pory roku schłodzone (latem) lub podgrzane (zimą). W ten sposób można poprawić efektywność cieplną instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

W ofercie systemu PE-FLEX® znajduje się elastyczny przewód wentylacyjny o średnicy zewnętrznej Ø160 mm do poprowadzenia instalacji gruntowego wymiennika ciepła. Rura falista PE-FLEX® zawiera dodatki ograniczające wzrost bakterii i grzybów.

Najważniejsze funkcje gruntowego wymiennika ciepła

PODGRZEWANIE POWIETRZA

Podczas mrozów gruntowy wymiennik ciepła podgrzewa powietrze zewnętrzne do temperatury powyżej zera.

OCHRONA PRZED USZKODZENIAMI

Gruntowy wymiennik ciepłą zabezpiecza rekuperator przed oszronieniem oraz zamarzaniem, dzięki czemu umożliwia przepływ powietrza w ilości koniecznej do prawidłowej wentylacji nieruchomości bez użycia nagrzewnicy wstępnej.

CHŁODZENIE POWIETRZA

Podczas upałów zamontowany przez nas system umożliwia schłodzenie przepływającego powietrza o kilka stopni Celsjusza, poprawiając komfort przebywających w budynku mieszkańców.