fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

"Czyste powietrze"

Dofinansowanie do wymiany pieca i dotacje termomodernizacyjne stają się coraz bardziej popularne, dlatego też ilość gmin wprowadzających tego typu wsparcie w walce ze smogiem, ciągle rośnie.

Program „Zlikwiduj Kopciucha” - inicjatywa realizowana dla mieszkańców m.st. Warszawa

Program zakłada wymianę tzw. „kopciucha” na następujące instalacje:
• pompy ciepła,
• instalację ogrzewania elektrycznego,
• instalację pieców gazowych,
• przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej.

Inwestorzy, którzy chcą skorzystać z dotacji, muszą się jednak spieszyć, ponieważ mimo nie ustających problemów z jakością powietrza programy w obecnym kształcie będą powoli wygaszane. Po ich zamknięciu, osoby zainteresowane wymianą pieca, będą musiały pokryć koszty inwestycji w większości bądź nawet w całości z własnego portfela.

Zarówno wysokość, jak i sposób dofinansowania może się różnić w zależności od naszego miejsca zamieszkania, dlatego też zachęcamy do kontaktu z miejscowymi władzami samorządu terytorialnego.

Warszawiacy, którzy zdecydują się na wymianę „kopciucha” mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania.

Dofinansowanie pokrywa również wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Najbardziej atrakcyjne kwoty dotacji przewidziane są dla wniosków złożonych w 2020 r., gdzie poziom dofinansowania może pokryć 100% kosztów inwestycji. Później, w 2021 r. wysokość dotacji będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%.

Wniosek o dotację można złożyć w dowolnym urzędzie dzielnicy lub w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Dokumenty przyjmowane są przez cały rok (do 31 grudnia 2022 r.).