Jedną z ekonomicznych metod ogrzewania domu jednorodzinnego jest korzystanie z pieców na pellet. Dowiedz się, co to jest pellet oraz jak wygląda. Poznaj także najważniejsze korzyści płynące ze stosowania urządzenia grzewczego zasilanego pelletem.
Pellet — czym jest?
Pellet to granulat powstający z różnych rodzajów biomasy. Odpady pochodzenia naturalnego zostają wysuszone, rozdrobnione i sprasowane pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób powstają niewielkie wałeczki. Wyróżnia się następujące rodzaje pelletu:
drzewny (z biomasy leśnej),
słomiany,
słonecznikowy (z łusek słonecznika),
agropellet.
Zdecydowanie najpopularniejszy jest pierwszy z nich. W dalszej części wpisu dowiesz się nieco więcej na jego temat.
Jak wygląda pellet drzewny? Wyjaśniamy!
Jeśli już wiesz, co to jest pellet, powinieneś także przekonać się, jak on wygląda. Produkcja pelletu wymaga dokładnego wysuszenia odpadów drzewnych, takich jak trociny, zrębki czy wióry. Mogą one pochodzić zarówno z gatunków liściastych, jak i iglastych. Są one pozyskiwane z zakładów drzewnych, stolarni oraz tartaków. Następnie biomasa jest rozdrabniana i prasowana. Później przechodzi przez specjalną matrycę z otworami. Powstaje w ten sposób granulat o średnicy 6-8 mm oraz długości 10-30 mm. Materiał w trakcie tego procesu dość mocno się nagrzewa, dlatego jest umieszczany w specjalnej chłodnicy. Ostatnim etapem jest zapakowanie granulatu w worki o różnej pojemności.
5 zalet pelletu, o których warto wiedzieć
Do najważniejszych zalet pelletu drzewnego trzeba zaliczyć:
wydajność — wysoka wartość opałowa tego paliwa pozwala wytworzyć dużo energii z niewielkiej ilości pelletu,
niższe koszty ogrzewania domu — jest to bardziej ekonomiczny sposób ogrzewania domu niż korzystanie np. z oleju opałowego czy węgla,
wygodę użytkowania — nowoczesne kotły na pellet drzewny są wyposażone w podajniki, które automatycznie dozują ilość paliwa,
niską emisję zanieczyszczeń — podczas spalania granulatu powstają znikome ilości dwutlenku węgla, nie jest generowany tlenek węgla,
bezproblemowe przechowywanie — pellet kupuje się w workach, które nie zajmują dużo miejsca i można je magazynować w piwnicy czy garażu.
Warto także mieć na uwadze to, że w trakcie spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu. Dzięki temu nie trzeba zbyt często czyścić pieca, co również przekłada się na wygodę korzystania z takiego sposobu ogrzewania domu. Pellet nie brudzi, dlatego pozwala zachować czystość w kotłowni.
Czy spalanie pelletu jest efektywne? Ekspert Eko2020 tłumaczy
Spalanie pelletu jest efektywne ze względu na jego niską wilgotność oraz wysoką gęstość energetyczną. Niezwykle ważny jest wybór wysokiej jakości paliwa, które będzie charakteryzowało się optymalnymi parametrami. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wartość opałową pelletu, która określa, ile ciepła zostanie wytworzone przy spaleniu określonej ilości granulatu. Trzeba wybierać paliwo opałowe wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, aby mieć pewność, że palenie nim będzie efektywne.
Dużo więcej na temat wartości opałowej pelletu dowiesz się z artykułu pod adresem: https://eko2020.pl/poradnik/wartosc-opalowa-pelletu-czym-jest-i-czy-swiadczy-o-jakosci-pelletu/.
Cechy pelletu wpływające na wysoką wydajność spalania
Wysoka wydajność pelletu to niższe zużycie paliwa oraz niższe koszty ogrzewania. Musisz pamiętać także o tym, że wybierając paliwo o odpowiednich parametrach, dbasz także o swój piec. Wysokiej jakości pellet powinien charakteryzować się następującymi cechami:
średnica – 6-8 mm,
zawartość wilgoci — mniejsza niż 10%,
wartość opałowa — minimum 4,6 kWh/kg,
zawartość popiołu — mniejsza niż 0,7%.
Pellet niespełniający norm powoduje wiele problemów. Przede wszystkim ma niską wartość energetyczną, co wpływa na konieczność stosowania dużej ilości granulatu, aby osiągnąć określoną temperaturę. Pozostawia także sporo popiołu. Jeśli podczas produkcji pelletu nie zostanie on odpowiednio wysuszony i pozbawiony wilgoci, to może powodować zbyt wolne rozpalanie lub gaśnięcie kotła. Jak widzisz, wybór odpowiedniego materiału opałowego o wysokich parametrach ma kluczowe znaczenie.
Charakterystyka pelletu — podsumowanie
Pellet bardzo często jest nazywany ekologicznym paliwem ze względu na to, że wytwarza mniej zanieczyszczeń niż np. węgiel drzewny. Jest on sprzedawany w postaci granulatu zapakowanego w worki wygodne w transporcie oraz przechowywaniu. To paliwo przyszłości można stosować wyłącznie w kotłach, które są do niego przystosowane. Jeśli mieszkasz na terenie województwa mazowieckiego i interesują Cię piece na pellet, sprawdź naszą ofertę. Eksperci Eko2020 chętnie przedstawią Ci dostępne rozwiązania oraz pomogą dopasować model do Twoich potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!