fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Z czego robi się pellet? Tajniki powstawania tego materiału opałowego

z-czego-robi-się-pellet
O czym się dowiesz z tego artykułu

Ogrzewanie domów pelletem cieszy się dużą popularnością. Nie każdy jednak wie, jak przebiega jego produkcja. Dowiedz się, z czego robi się pellet oraz jak wygląda proces jego powstawania. Przekonaj się także, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając piec przeznaczony na ten rodzaj paliwa.

Z czego robi się pellet?

Pellet wytwarza się m.in. z odpadów drzewnych, słomy, siana, pestek, łusek słonecznika, roślin energetycznych. Największą popularnością cieszy się pierwszy rodzaj paliwa. Pellet można podzielić na ten przeznaczony do użytku domowego, jak i przemysłowego.

Jakiego rodzaju drzew używa się do produkcji pelletu drzewnego?

Pellet drzewny do ogrzewania domów powstaje z różnych odpadów, takich jak trociny, zrębki oraz wióry. Zdecydowanie najczęściej pochodzą one z gatunków iglastych. Wysoka zawartość ligniny ułatwia produkcję pelletu, a dokładniej proces granulowania. Gatunki iglaste, które najczęściej wykorzystuje się do produkcji pelletu to:

  • świerk — jest to lekkie i łatwe w obróbce drewno, pellet z tego gatunku ma wysoką wartość opałową,

  • sosna — ma więcej żywicy, dlatego podczas spalania wytwarza więcej sadzy, jednak także charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną,

  • jodła — wybierana zdecydowanie rzadziej, jest twardsza i cięższa od świerka.

Pellet powstaje także z gatunków liściastych, przede wszystkim z dębu, buka i brzozy.

Pellet ze słomy — czego używa się do produkcji pelletu tego typu?

Pellet ze słomy jest zdecydowanie mniej popularny, jednak także sprawdza się jako paliwo opałowe. Powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem biomasy, czyli pozostałości po zbożach. Najczęściej wykorzystywane gatunki roślin to:

  • pszenica,

  • jęczmień,

  • owies.

Pellet ze słomy jest tańszy w porównaniu do tradycyjnych paliw kopalnych. Dodatkowo popiół pozostały po procesie spalania, można wykorzystać jako nawóz.

W jaki sposób produkowany jest pellet?

Jeśli już wiesz, z czego robi się pellet, musisz także nieco bliżej poznać proces jego produkcji. Poniżej znajdziesz opis przebiegu tej procedury na przykładzie paliwa pozyskiwanego z odpadów drzewnych.

  1. Wióry, zrębki i trociny pozyskane z zakładów drzewnych, stolarni czy tartaków zostają rozdrobnione i przerobione na drobną frakcję.

  2. Odpady drzewne mają wysoką wilgotność, dlatego są poddawane procesowi suszenia.

  3. Rozdrobniony i wysuszony materiał drzewny trafia do peleciarki, która przeciska biomasę przez matrycę z otworami. W ten sposób powstają granulki o średnicy 6-8 mm i długości 10-30 mm.

  4. Pellet drzewny jest chłodzony, a następnie pakowany w worki.

Ogromne znaczenie podczas produkcji granulatu ma jakość i twardość drewna. Wpływają one nie tylko na wydajność, ale również na kolor pelletu. Jasny powstaje z dobrej jakości okorowanego drewna. Mniej się kruszy i ma wyższą wartość kaloryczną. Z kolei szary pellet jest robiony z drewna niekorowanego. Jego wartość opałowa jest niższa. Produkcja granulatu odbywa się bez dodawania jakichkolwiek substancji klejących dzięki ligninie zawartej w drewnie.

Jak wybrać odpowiedni pellet do swojego pieca? Porady dla początkujących posiadaczy kotła na pellet

Już wiesz, jak wygląda produkcja pelletu. Musisz także dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę, przy wyborze tego paliwa. Przede wszystkim znaczenie mają:

  • wielkość granulek — powinny mieć średnicę od 6 do 8 mm,

  • gęstość pelletu — powinna wynosić od 600 do 750 kg/m3,

  • kolor — granulki powinny być jasne i mieć jednolitą barwę,

  • zawartość wilgoci — nie powinna przekraczać 10%,

  • wartość opałową — powinna wynosić co najmniej minimum 4,6 kWh/kg.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego, których interesują nowoczesne piece na pellet, powinni skontaktować się z naszymi ekspertami. Doradcy Eko2020 pomogą wybrać odpowiedni model urządzenia grzewczego o parametrach dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

Charakterystyka pelletu — podsumowanie

Rosnące zainteresowanie pelletem jest związane przede wszystkim z popularyzacją programów środowiskowych. Jest to bowiem zdecydowanie bardziej ekologiczne oraz ekonomiczne paliwo w porównaniu np. do oleju opałowego czy węgla. Spalanie biomasy drzewnej jest korzystne również ze względu na mniejszą emisję szkodliwych substancji. Do wytwarzania pelletu używane są głównie odpady drzewne, ale nie tylko. Do tego, aby produkować pellet, można wykorzystać także rośliny energetyczne, skorupy orzechów, słomę i łuski słonecznika. Bardzo ważne jest to, aby wybierać paliwo wysokiej jakości, które będzie wydajne i ekonomiczne.

Dowiedz się, ile pelletu powinieneś kupić, aby umożliwić efektywne ogrzanie domu. Cenne informacje na ten temat znajdziesz we wpisie pod adresem: https://eko2020.pl/poradnik/tona-peletu-na-ile-starcza-wyjasniamy/.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić