fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Jaka pompa ciepła do domu 130m2 sprawdzi się najlepiej?

jaka-pompa-ciepla-do-domu-130m2-sprawdzi-sie-najlepiej
O czym się dowiesz z tego artykułu

Lokale mieszkalne można ogrzewać na różne sposoby. W ostatnich latach właściciele domów coraz częściej decydują się na wybór pompy ciepła jako metody ogrzewania domu. Zanim jednak zakup pompy ciepła dojdzie do skutku, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Do najistotniejszych z nich zalicza się moc pompy ciepła oraz powierzchnia budynku. Dowiedz się, jaką pompę ciepła wybrać do domu 130 m2.

Pompa ciepła – jak działa?

Działanie pompy ciepła do domu opiera się na prostych zasadach. Polega ono na przeniesieniu energii z otoczenia będącego tzw. dolnym źródłem ciepła do górnego źródła, czyli systemu grzewczego. Tak dochodzi nie tylko do ogrzewania domu, ale też przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Cały proces ogrzewania domu rozpoczyna się od tego, że pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia. Następnie przekazuje przechwycone ciepło do obiegu czynnika roboczego. Woda ulega odparowaniu w parowniku. Później w postaci pary trafia do zasilanej za pomocą energii elektrycznej sprężarki. Tam dochodzi do jej ogrzania i przyjęcia postaci ciekłej w skraplaczu. Ciśnienie wody ulega wówczas obniżeniu.

Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła do domu?

Co wpływa na właściwy dobór pompy ciepła do domu? Przy zakupie tego typu urządzeń w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc pompy ciepła. Optymalna wielkość tego parametru zależy od powierzchni budynku. Wymaganą dla danego budynku moc urządzenia najlepiej jest ustalić przy przemnożeniu powierzchni budynku przez jego zapotrzebowanie na moc na każdy metr kwadratowy. Jeśli pompa ma stanowić jedyne źródło ciepła, wówczas moc grzewcza pg musi być większa niż zapotrzebowanie na energię cieplną obiektu.

Wybierając pompę ciepła do domu jednorodzinnego, warto też zwrócić uwagę na współczynnik COP. Wskazuje on na proporcje między poziomem wyprowadzonej z urządzenia w budynku energii cieplnej a wielkością doprowadzonej do niego energii elektrycznej. Wartość omawianego współczynnika zależy od wysokości temperatur źródła dolnego i górnego.

Ogrzewanie domu pompą ciepła – zalety tego rozwiązania

Ogrzewanie budynku takim sprzętem, jak gruntowa albo powietrzna pompa ciepła, jest korzystne z wielu powodów. Są to:

  • bezobsługowe działanie – pompa ciepła po uruchomieniu wykonuje automatycznie wszystkie niezbędne czynności;

  • ekologiczność – używanie pompy ciepła wpływa neutralnie na środowisko naturalne;

  • niskie koszty eksploatacyjne – koszt pompy ciepła oscyluje na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych; na opłacalność inwestycji wpływa jednak możliwość obniżenia dzięki niej rachunków za ogrzewanie domu i za prąd;

  • łatwość instalacji – montaż pompy ciepła przebiega szybko i sprawnie; w przypadku takich urządzeń, jak powietrzne pompy ciepła, cały proces trwa zaledwie jeden dzień;

  • długą żywotność – wysokiej jakości pompa ciepła działa wydajnie i bezawaryjnie nawet przez 30 lat.

Pompy ciepła są też bezpieczne w użytku. Ponadto sprzęt ten zajmuje niewiele miejsca.

Jaka pompa ciepła do domu 130m2 będzie najlepsza? Wyjaśniamy!

Zastanawiasz się, jaka moc grzewcza pompy ciepła jest optymalna dla domu 130 m2? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe. W tej sytuacji bowiem trzeba zwrócić uwagę także na inne czynniki (np. lokalizacja budynku). Na ogół przyjmuje, że moc pompy ciepła w przypadku domu dla czteroosobowej rodziny musi wynosić od 3,5 do 4,5 kW. Jeśli urządzenie ma także służyć do podgrzewania c.w.u., wówczas jego moc powinna być o 1,2 kW wyższa.

Planujesz zakup pompy ciepła? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie skorzystanie z oferty naszej firmy. Specjaliści z przyjemnością pomogą Ci w doborze odpowiedniej pompy ciepła do ogrzewania domu 130 m2 i budynków o innej powierzchni. Skontaktuj się z nami już dziś w celu zapoznania się z asortymentem.

Czy można połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką jest opcją, która sprawdzi się w różnych budynkach. Wybierając odpowiednią pompę ciepła i łącząc ją z instalacją fotowoltaiczną, zapewnisz sobie bowiem możliwość ograniczenia rachunków za prąd. Rozwiązanie to znajduje też zastosowanie w przypadku instalacji do podgrzewania c.w.u.

Pompa ciepła do domu 130m2 – podsumowanie

Pompa ciepła może być jedynym lub dodatkowym źródłem ciepła w budynku. Właściwe dobranie pompy ciepła jest bardzo ważne. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa moc grzewcza pg. Powinna być ona właściwie dopasowana do powierzchni budynku oraz jego zapotrzebowania na energię cieplną. Nie zwlekaj i już dziś nawiąż kontakt z naszym pracownikiem w celu uzyskania pomocy w doborze dopasowanej pompy ciepła do domu 130 m2.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić