Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Chłodzenie pompą ciepła – na czym polega?

chlodzenie-pompa-ciepla
O czym się dowiesz z tego artykułu

Pompa ciepła to urządzenie coraz częściej montowane w domach i budynkach o innym przeznaczeniu. Pozwala ono na ogrzanie nieruchomości w tani i ekologiczny sposób. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pompa ciepła jest również w stanie chłodzić powietrze. Na czym to polega? Czy takie rozwiązanie ma sens?

Czy pompa ciepła może chłodzić? Wyjaśniamy

Na ogół pompa ciepła pobiera energię z otoczenia i wykorzystuje ją do podgrzania wody użytkowej w budynku. Latem istnieje jednak opcja odwrócenia tego procesu. Wówczas urządzenie pobiera ciepło z wnętrza budynku i oddaje je do otoczenia. Takie zjawisko może zachodzić w sposób aktywny lub pasywny – zależnie od modelu sprzętu i potrzeb użytkownika.

Czy każda pompa ciepła ma dostępną funkcję chłodzenia?

Chłodzenie domu pompą ciepła jest dostępne jedynie w przypadku niektórych modeli urządzeń. Niektóre warianty są przeznaczone jedynie do grzania – nie pozwalają na odwrócenie procesu. Jeśli chcesz, by zakupione urządzenie było uniwersalne i umożliwiało wykorzystanie do wielu celów, postaw na pompę ciepła z funkcją chłodzenia pomieszczeń. Zazwyczaj taki sprzęt jest droższy niż klasyczne modele grzejące.

Jak działa funkcja chłodzenia w pompie ciepła?

Chłodzenie pompą ciepła może przebiegać na dwa sposoby – aktywny i naturalny (pasywny). Metody te różnią się od siebie przede wszystkim skutecznością oraz zużyciem energii. Nie wszystkie pompy ciepła mogą obsługiwać obie technologie, o czym warto pamiętać już na etapie wyboru odpowiedniego urządzenia i projektowania instalacji.

Chłodzenie aktywne i naturalne – główne różnice

Chłodzenie pompą ciepła aktywne polega na odwróceniu standardowego procesu. W takiej operacji bierze udział sprężarka. Energia jest pobierana z wnętrza budynku i oddawana na zewnątrz, co umożliwia szybkie uzyskanie niskiej temperatury w budynku. Proces ten nieco przypomina zjawisko zachodzące w systemie klimatyzacji. Wiąże się jednak z podwyższonym zużyciem energii elektrycznej, która musi zasilić kompresor i wentylator.

Chłodzenie pasywne pompą ciepła działa nieco inaczej. Nie wymaga użycia energii elektrycznej do usuwania nadmiaru ciepła. W tym przypadku, zamiast aktywnie przekazywać ciepło na zewnątrz, pompa ciepła wykorzystuje naturalne właściwości chłodzące otoczenia, takie jak parowanie czy konwekcja. To rozwiązanie jest bardziej energooszczędne, ale mniej skuteczne. Wydajność chłodzenia naturalnego jest zdecydowanie niższa niż w przypadku metody aktywnej.

Wybierz pompę ciepła dopasowaną do swoich potrzeb z EKO2020

Pompa ciepła to ekologiczny system, który zapewnia tani dostęp do ciepłej wody użytkowej niezależnie od pory roku. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy jednak od wielu czynników. Właściciele domów jednorodzinnych często nie wiedzą, jaki model pompy ciepła sprawdzi się najlepiej w danym przypadku. Wówczas z pomocą przychodzą specjaliści.

Eksperci EKO2020 pomogą dobrać odpowiednią pompę ciepła z funkcją chłodzenia do potrzeb klienta. To osoby z wieloletnim doświadczeniem i szeroką wiedzą na temat dostępnej oferty oraz współcześnie stosowanych technologii. Ich doradztwo wpływa bezpośrednio na jakość gotowego systemu. Specjaliści zadbają o to, by ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła było maksymalnie wydajne, a zarazem oszczędne.

Chłodzenie domu za pomocą pompy ciepła – podsumowanie

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystywane przede wszystkim do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Sprawdza się świetnie m.in. w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Obecnie na rynku pojawiają się jednak systemy wyposażone w funkcję chłodzenia. To uniwersalne instalacje, które z powodzeniem zastąpią klimatyzację. Bazują na ekologicznych źródłach energii, dzięki czemu pozwalają na zachowanie przyjemnej temperatury w budynku bez konieczności ponoszenia znacznych kosztów. Wybór takich pomp jest ogromny, dlatego przed zdecydowaniem się na odpowiedni model warto przeanalizować rynek i skorzystać z pomocy specjalistów.

Sprawdź ranking najlepszych pomp ciepła z i bez funkcji chłodzenia: https://eko2020.pl/poradnik/ranking-pomp-ciepla-2023-najlepsze-pompy-ciepla/.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić