fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Pompa ciepła – koszt instalacji w 2024 roku

pompa-ciepla-koszt-instalacji
O czym się dowiesz z tego artykułu

Pompy ciepła to alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Jest ona nie tylko ekologiczna, ale przede wszystkim ekonomiczna. Korzystanie z tego urządzenia pozwala znacząco obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem. Przekonaj się, ile kosztuje zakup i montaż pompy ciepła w Twoim domu w zależności od jej rodzaju.

Koszty instalacji pompy ciepła — co się na nie składa?

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła zależy przede wszystkim od rodzaju dolnego źródła, mocy i typu urządzenia, a także od zakresu prac instalacyjnych oraz ilości zużytych materiałów.

Podczas obliczania wydatków związanych z tą metodą ogrzewania domu trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim cenę samego urządzenia. Należy uwzględnić jego moc, która musi być dopasowana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Istotny jest także rodzaj pompy ciepła oraz jej typ (split lub monoblok). Im bardziej rozbudowane i zaawansowane technologicznie urządzenie, tym koszt zakupu i montażu będzie wyższy. Na cenę pompy ciepła wpływa także to, czy będzie ona służyła jedynie do zapewnienia komfortu termicznego, czy też do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

To, ile będzie kosztowała instalacja pompy ciepła, zależy również od zakresu robót, jakie trzeba wykonać. W przypadku modelu gruntowego niezbędne jest wykonanie odwiertów, które mogą być bardzo kosztowne. Może także okazać się, że konieczne jest przeprowadzenie termomodernizacji budynku poprzez wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

Istotne są również koszty robocizny. Ceny usług firm instalacyjnych mogą się znacząco różnić w zależności od konkretnego regionu kraju oraz od renomy firmy. Wszystko to wpływa na koszty pompy ciepła.

Rodzaj pompy ciepła — jak wpływa na koszt całkowity instalacji?

Rodzaj pompy ciepła ma duży wpływ na ogólne koszty przedsięwzięcia. Przekonaj się, które z urządzeń jest najtańsze, a które najdroższe.

Pompa ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła typu powietrze woda wykorzystuje powietrze atmosferyczne, dostarczając je do instalacji przez wentylator. Służy także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, dlatego jej zakup i montaż są nieco droższe niż w przypadku pompy powietrze powietrze. Jednak jej instalacja w budynku nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Powietrzna pompa ciepła cieszy się największym zainteresowaniem głównie ze względu na niższy koszt montażu.

Gruntowa pompa ciepła

Jest to najdroższy rodzaj pomp ciepła, które czerpią energię z gruntu. Ich montaż wymaga wykonania odwiertów oraz zainstalowania kolektorów poziomych lub pionowych. Koszt montażu pompy ciepła gruntowej jest więc najwyższy, ale urządzenie to charakteryzuje się największą stabilnością pracy.

Pompa ciepła powietrze-powietrze

Jest to zdecydowanie najtańsza pompa ciepła. Służy ona jednak wyłącznie do ogrzewania domu, a niekiedy także do schładzania pomieszczeń latem. Powietrzne pompy ciepła montuje się bez przeprowadzania skomplikowanych prac ziemnych. W ich przypadku niezbędne jest jednak zamontowanie dodatkowego systemu, który będzie przygotowywał ciepłą wodę użytkową. Mimo tego zakup takiego urządzenia wiąże się z niższymi kosztami w porównaniu do gruntowej pompy ciepła.

Montaż pompy ciepła — ile kosztuje w 2024 roku?

Ile kosztuje pompa ciepła? Jest to jedno z najważniejszych pytań, które zadają osoby planujące taką inwestycję. W przypadku powietrznej pompy ciepła ten koszt wynosi średnio od 15 000 do 40 000 zł. Najtańsze są urządzenia, które służą wyłącznie do ogrzewania domu. Z kolei gruntowe pompy ciepła mogą kosztować od 40 000 do 90 000 zł. Jest to związane z odwiertami, których wykonanie jest drogie — cena takich usług to nawet około 20 000 zł. Montaż gruntowej pompy ciepła to świetne rozwiązanie zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich.

W ofercie EKO2020 znajdziesz najlepsze pompy ciepła różnego typu, które wyróżniają się wydajnością i niezawodnością. Nasi klienci mogą liczyć na kompleksowe wsparcie obejmujące wybór odpowiedniego urządzenia oraz jego profesjonalny montaż. Zadbamy o to, aby Twoja pompa ciepła miała optymalne parametry oraz zapewniała maksymalny komfort termiczny.

Po jakim czasie inwestycja w instalację pompy ciepła się zwraca?

To, po jakim czasie zwróci się zakup i montaż pompy ciepła, zależy od wielu czynników. Jej moc musi być właściwie dopasowana do zapotrzebowania budynku na energię, aby była ona w stanie go zaspokoić w jak największym stopniu. Na czas zwrotu inwestycji wpływają także ogólne koszty inwestycji oraz opłaty eksploatacyjne. Pompę ciepła można połączyć z instalacją fotowoltaiczną, co pozwoli skrócić okres zwrotu.

Koszty instalacji pompy ciepła w 2024 roku — podsumowanie

Montaż pompy ciepła to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł. Ta metoda ogrzewania domu sprawdzi się także w polskich warunkach klimatycznych. To, ile kosztuje montaż pompy ciepła, zależy od wielu czynników. Jednak ta inwestycja może zwrócić się w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat.

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kosztów ogrzewania budynków pompą ciepła, zapoznaj się również z tym wpisem: https://eko2020.pl/poradnik/koszty-ogrzewania-pompa-ciepla/

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić