fbpx
Kotły na pelet. Pompy ciepła. Piecyki na pellet. Kotły na gaz. Rozwiązania komercyjne.
Menu Zamknij

Koszty ogrzewania pompą ciepła

chlodzenie-pompa-ciepla
O czym się dowiesz z tego artykułu

Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem nawet o kilkadziesiąt procent. Trzeba jednak pamiętać, że początkowo jest to duża inwestycja. Ile kosztuje pompa ciepła i jej eksploatacja? Co trzeba wiedzieć na temat tego urządzenia?

Ile kosztuje założenie pompy ciepła?

Cena pompy ciepła zależy przede wszystkim od jej typu. Najtańsze są modele powietrzne, które nie wymagają tworzenia rozbudowanej instalacji podziemnej. Kosztują one około 20-30 tysięcy złotych. Modele wodne i gruntowe mogą być nawet dwukrotnie droższe. Na ostateczny koszt w dużej mierze wpływa też wielkość budynku, a więc powierzchnia, jaką musi ogrzać urządzenie.

Koszt inwestycji jest zwykle wyliczany we wstępnej rozmowie z firmą realizującą taki system. Specjaliści wykonują pomiary na terenie posesji i dobierają odpowiednią pompę ciepła do danej nieruchomości. Na tej podstawie wyliczają cenę urządzenia i jego montażu.

Co wpływa na miesięczne koszty ogrzewania pompą ciepła?

Podgrzanie ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem pompy ciepła jest zdecydowanie tańsze niż z użyciem tradycyjnych instalacji. Na dokładny koszt takiej operacji w skali miesiąca wpływają następujące czynniki:

  • zużycie prądu niezbędnego do ogrzania budynku,
  • wielkość nieruchomości,
  • stopień ocieplenia budynku,
  • jakość pompy ciepła i odpowiedni dobór jej parametrów technicznych do danego obiektu,
  • zastosowane odbiorniki ciepła.

Ile kosztuje miesięczne ogrzewanie pompą ciepła?

W przypadku pompy ciepła zużycie prądu jest mniejsze, niż ma to miejsce podczas korzystania z tradycyjnych form ogrzewania. Urządzenie wykorzystuje minimalne ilości energii elektrycznej. Jest ono bowiem w stanie pobierać ciepło z otoczenia – wody, powietrza lub gruntu.

Miesięczny koszt użytkowania pompy ciepła wynosi około kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, czy budynek jest szczelny. Dobrze ocieplone obiekty o powierzchni 150 m2 można ogrzać już za 50-300 zł miesięcznie. Latem koszt ten staje się jeszcze mniejszy – wówczas pompa jest używana jedynie do ogrzewania wody użytkowej.

Obiekty starsze, gorzej ocieplone i niedostosowane do wymagań współczesnych pomp ciepła można ogrzać za około 900 zł miesięcznie w sezonie zimowym. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem okazuje się zainwestowanie w fotowoltaikę. Pozwala ona na pokrycie całości lub znacznej części tej sumy.

Jak obniżyć miesięczne koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła?

Koszty ogrzewania domu pompą ciepła mogą być jeszcze niższe. Istnieje bowiem kilka sposobów, które pozwalają na zwiększenie efektywności działania systemu i ograniczenie wydatków. To m.in.:

  • ocieplenie budynku,
  • zainwestowanie w fotowoltaikę,
  • dobranie odpowiedniego urządzenia do aktualnych potrzeb,
  • zainstalowanie sterowania pogodowego,
  • zainwestowanie w ogrzewanie podłogowe.

Zapotrzebowanie energetyczne budynków

Zapotrzebowanie energetyczne budynku zależy od jego powierzchni, stopnia ocieplenia i zastosowanych instalacji. Zwykle w przypadku obiektów ocieplanych pompą ciepła zakłada się, że do ogrzania każdych 100 m2 powierzchni użytkowej potrzebne jest 2000-3000 kW. Dokładną wartość wylicza specjalista, korzystając z danych na temat podobnych obiektów lub rachunków za prąd z poprzednich lat. Zapotrzebowanie energetyczne jest niezwykle ważne. To na jego podstawie dobiera się odpowiednią moc i rodzaj pompy ciepła.

Ogrzewanie gruntową pompą ciepła. Szacujemy koszty roczne

Roczne koszty ogrzewania domu pompą ciepła różnią się w zależności od wielu czynników. W przypadku obiektów dobrze przygotowanych do korzystania z takich instalacji zwykle jest to 1500-3000 zł w skali roku. Ogrzewanie domu tradycyjnymi metodami kosztuje nawet trzy razy więcej.

Ile kosztuje ogrzewanie gruntową pompą ciepła?

W przypadku pomp wodnych i gruntowych koszt ogrzewania budynku zwykle wynosi 2000 zł w skali roku. Montaż takich instalacji jest też zdecydowanie droższy, jednak w niektórych przypadkach okazuje się bardziej opłacalny, niż ma to miejsce w przypadku pompy powietrznej.

Gruntowa pompa ciepła jest bardzo wydajna. Uznaje się ją za najtańszy w użytkowaniu rodzaj tego urządzenia, nawet w dużych obiektach.

Koszt ogrzewania powietrzną pompą ciepła

Pompy powietrzne pozwalają na ogrzanie budynku już za około 2000 zł rocznie, w przypadku domów o powierzchni około 100 m2. Są one też tańsze i łatwiejsze w montażu niż inne modele. Koszt instalacji pompy ciepła typu powietrze wynosi zwykle kilka tysięcy złotych.

Koszt ogrzewania pompą ciepła w sezonie 2023/2024

Ogrzewanie domów pompami ciepła jest coraz popularniejszym rozwiązaniem – nie bez powodu. Obecnie koszty prądu i paliw stałych okazują się ogromne, dlatego wiele osób stawia na systemy czerpiące ciepło z odnawialnych źródeł energii. Instalacja pompy ciepła jest dużą inwestycją, ale pozwala na zmniejszenie zużycia coraz droższej energii elektrycznej. Rocznie korzystanie z takiego systemu kosztuje około 1500-3000 zł, a połączenie go z fotowoltaiką sprawia, że właściciel domu zyskuje darmową energię elektryczną niezbędną do zasilania pompy.

W latach 2023-2024 istnieją też liczne dofinansowania, które pozwalają na zamontowanie pompy ciepła w znacznie niższej cenie.

Potrzebujesz porady w temacie ogrzewania? Umów się na bezpłatne spotkanie
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić